Лисиця Іван Павлович Зміст Біографія | На службі в гетьмана Мазепи | Сім'я | Посилання | Навігаційне менюперевірена2 зміниС. Павленко. Оточення Гетьмана Мазепи. Соратники та прибічникиС. Павленко. Представники таємної та прозорої дипломатії за гетьманства І.Мазепи (1687—1709 рр.)
Дипломати часів ГетьманщиниУкраїнські полковники
1700українськийдипломатІвана Мазепибрацлавського полковникаПетра ДорошенкаІвана СамойловичаЧигиринських походахКонстантинопольКиївської митрополіїІваном МазепоюІвана СамойловичаЙосипа Шумлянського
Іван Павлович Лисиця (? – до 1700) — український політичний діяч, дипломат часів Гетьмана Івана Мазепи.
Зміст
1 Біографія
2 На службі в гетьмана Мазепи
3 Сім'я
4 Посилання
Біографія |
Народився в сім'ї брацлавського полковника Павла Лисиці. Після батька став брацлавським полковником. Згодом після падіння правобережного гетьмана Петра Дорошенка Іван Лисиця перебрався на Лівобережжя, де очолив охотницький полк. Був на дипломатичній службі у гетьмана Івана Самойловича, який не раз доручав йому важливі дипломатичні доручення. Брав участь у двох Чигиринських походах.
У листопаді 1685 року коли у Константинополь поїхало московське посольство на чолі з Микитою Алексєєвим для переговорів з патріархом про підпорядкування Київської митрополії Московському патріархату, Самойлович відправив разом з ним свого дипломата Івана Лисицю, прохання з вищезгаданого приводу. Крім того, зустрічався з султаном у справі повернення українських полонених.
На службі в гетьмана Мазепи |
У 1687 році, як значний військовий товариш брав участь у усуненні гетьмана. Він підписав Коломацькі статті, після чого зблизився з Іваном Мазепою, передавши йому приховані скарби Івана Самойловича.
20 липня 1689 р. вирушаючи до Москви, гетьман відправив у полки з Іваном Лисицею універсал, в якому закликав козаків та простолюддя під час його відсутності зберігати спокій. У лютому 1690 року гетьман відправив Івана Лисицю у Москву у справі Соломона з листом від Йосипа Шумлянського. 29 червня 1694 року Івану Лисиці гетьман доручав очолити і українське посольство до Петра І з нагоди його дня народження. У проїзних документах він значився як полковник. Під час військових походів другої половини 1690-х рр. можливо помер, або загинув.
Сім'я |
- син Яків Іванович, вступив у 1699 р. до Києво-Могилянського колегіуму. У 1712 р. прийняв чернечий постриг і з 1716 р. викладав граматику у Києво-Могилянській академії.
- Мав двох дочок.
Посилання |
- С. Павленко. Оточення Гетьмана Мазепи. Соратники та прибічники
- С. Павленко. Представники таємної та прозорої дипломатії за гетьманства І.Мазепи (1687—1709 рр.)