Фармакологія Зміст Історія | Лікарські препарати | Література | Див. також | Джерела | Посилання | Навігаційне менюЕлектронний ресурсФАРМАКОЛОГІЯКлінічна фармакологія: головні етапи в світі та в Українідопоможітьрр

Multi tool use
Multi tool use

Абдомінальна хірургіяАндрологіяГінекологіяАкушерствоАнестезіологіяЕндокринна хірургіяЗагальна хірургіяКардіохірургіяТоракальна хірургіяКолоректальна хірургія, проктологіяНевідкладна хірургіяНейрохірургіяОнкохірургіяОртопедіяОртодонтіяОториноларингологіяОфтальмохірургіяДитяча хірургіяПластична хірургіяСудинна хірургіяТравматологіяТрансплантологіяУрологіяХірургічна стоматологіяЩелепно-лицева хірургіяНевідкладна медична допомогаРеаніматологіяГіпнологіяДитяча психологіяПсихологіяПсихіатріяПсихологія похилого та старечого вікуСексологіяНаркологіяПсихоонкологіяПсихотерапіяАлергологіяПоліклінічна стоматологіяСімейна медицина, амбулаторний наглядПоліклінічна терапіяОториноларингологіяНеврологіяОфтальмологіяФтизіатрія


Фармакологія


наукаліки17 століття18 століттяПетро Іпровізорафармацевтами19 ст.провізорівфельдшери18 ст.1917




Фармакол́огія ((гр.)pharmakon - ліки, отрута; logos — поняття, вчення)  — наука про ліки та дію їх на живий організм. Це одна з найдавніших наук, яка виникла разом з медициною, але саме слово фармакологія згадується в медичній літературі щойно з кінця 17 століття. Фармакологія розподіляється на загальну, яка вивчає механізми діяння ліків на живий організм, і приватну, що вивчає вплив окремих лікувальних препаратів на людину чи тварину.




Зміст





  • 1 Історія

    • 1.1 Історія в Україні


    • 1.2 ХХ сторіччя


    • 1.3 Сучасний стан



  • 2 Лікарські препарати

    • 2.1 Ліки, що мають застосування в анестезіології

      • 2.1.1 Загальні анестетики

        • 2.1.1.1 Інгаляційні

          • 2.1.1.1.1 Мінімальна альвеолярна концентрація


          • 2.1.1.1.2 Галотан ( Фторотан )



        • 2.1.1.2 Внутрішньовенні





  • 3 Література


  • 4 Див. також


  • 5 Джерела


  • 6 Посилання




Історія |



Історія в Україні |


Здавна в Україні ліки виготовляли народні знахарі, головним чином з трав, а іноді з тканин тварин, передаючи рецепти на їх виготовлення з роду в рід. З поширенням християнства виготовлення ліків поступово перейшло до монастирів, зокрема ченці Києво-Печерської Лаври лікували хворих та забезпечували їх ліками власного виробництва. Ліки виготовлювали також кустарі; їх завозили з чужоземних країн, де їх продавали в так званих «зелених» крамницях, разом з горілкою та різними спеціями. Відомо, що в 16 і 17 ст. вже існували рукописні книги про ліки, що їх називали «травниками», «зелейниками» або «вертоградами». Перші аптеки на Лівобережній Україні були утворені на початку 18 століття, коли Петро І наказав відкрити по великих містах «казенні» та дозволив засновувати приватні аптеки, якими здебільша керували чужоземні аптекарі; працювали та вчилися у них також особи з місц. населення. Курс фармацевтичного навчання тривав 5 — 6 років, після чого аптекарські учні складали іспити на звання «ґезель» та відряджалися до польових аптек на 2 — 3 роки. По відбутті служби вони мали право складати іспити на звання провізора і самостійно працювали фармацевтами. За Катерини II у 1787 був виданий перший аптекарський указ, який регламентував всю аптекарську справу в Російській імперії, у тому числі й в Україні. Приблизно тоді ж вийшов у світ перший підручник з фармакології «Врачебное веществословие или описание целительных растений» (4 томи, 1783 — 89), що його написав лікар Н. Максимович-Амбодик. У 19 ст. при університетах були відкриті фармацевтичні відділи, а на медичних та ветеринарних факультетах почалося викладання курсів фармакології. Відповідно до встановленого 1845 порядку, аптеки набирали учнів з осіб, які мали освіту не менше 6 класів класичної гімназії. Після трирічного навчання та іспитів вони отримували звання аптекарських помічників. Далі, після трирічної практики в аптеці та продовження дворічного провізорського курсу при університеті і державних іспитів, вони здобували дипломи провізорів. Згодом вони могли там також складати іспити і захищати дисертації на звання маґістра фармації. Завідувати аптеками дозволялося тільки провізорам або магістрам. Лише в земських аптеках винятково могли працювати фельдшери під наглядом лікарів.


На українських землях, які в 15 — 18 ст. входили до складу Речі Посполитої, аптекарі мусили відбути відповідний вишкіл і мати апробату Краківської Академії; у Львові вони створили професійну корпорацію.


На Західній Україні з кінця 18 ст. діяли австрійські закони, в 1920 — 30-х роки польські. Аптекарські студії за Австрії тривали 2 роки, за Польщі — 4 роки, на фармацевтичних відділах Львівського університету, по закінченні яких студент одержував титул магістра. У 1868 — 93 роках у Галичині діяло Галицьке товариство аптекарів (видавало 1871 — 1939 журнал «Czasopismo Towarzystwa Aptekarsikiego»).



ХХ сторіччя |


По революції 1917 р. підготову фармацевтів при аптеках скасовано. 1920 у Харкові засновано А. Розенфельдом Інститут Експериментальної Фармації. Фармацевтична та фармакологічна освіта мінялася багато разів; 1921 були засновані фармацевтичні навчальні інститути з 4річним курсом навчання (у Харкові й Одесі) та фармацевтичні технікуми з 3-річним навчанням (у Києві, Вінниці та Харкові); 1923 засновано хім.фармацевтичні фак. при Харківському та Одеському університетах; 1930 укр. фармацевтичні навчальні заклади перейшли з системи наркомату освіти до наркомату охорони здоров'я, після чого Одеський Інститут був перетворений на мед.аналітичний, а фармацевтичні технікуми на інститути з п'ятирічним терміном навчання. 1940 створено фармацевтичні фак. при Львівському Мед. Інституті та Київському Інституті для удосконалення провізорів. 1937 були введені звання кандидатів та докторів фармацевтичних наук. Після воєнного занепаду і відновлення (з деякими змінами) фармацевтичних інститутів 1954 створено курси удосконалення і спеціалізації фармацевтів та заочну підготову провізорів з осіб, які мають середню фармацевтичну освіту та стаж понад 5 pp. При Одеському Фармацевтичному Інституті утворено фак. заочної освіти.


Кадри фармакологів в Україні формуються в основному з лікарів, ветеринарів, хіміків та фармакологів. Розвитку фармакології сприяли праці О. Черкеса, П. Радіонова, Г. Петровського та ін. У розвитку фармацевтичної освіти в Україні чималу роль відіграли М. Валяшко (1874 — 1955), якого вважають за її засновника, та Я. Фіялков, який упродовж багатьох років завідував катедрою фармацевтичної хімії в Київ. Фармацевтичному Інституті. Укр. фармакологи з 1961 об'єднані в Наук. Фармацевтичне Товариство, яке через Всесоюзне Товариство підтримує зв'язки з Міжнар. організацією фармакологів, заснованою 1966. Див. також Аптеки.


В еміграції 1945 — 51 діяв фармацевтичний фак. при Укр. Техн.-Госп. Інституті в Мюнхені. Укр. аптекарі США і Канади є чл. Укр. Лікарського Товариства Півн. Америки, а його ж. «Лікарський Вісник» містить також дослідження з фармакології.



Сучасний стан |


В Україні функціонують навчальні заклади:


  • Одеський національний медичний університет

  • Український національний фармацевтичний університет

  • Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького

Історія фармацевтичної освіти у Львівському університеті налічує більш як 150 років і офіційно розпочалася у 1853 р., коли 8 листопада 1853 р., згідно з Патентом Імператора Австрії Франца Йозефа І, на філософському факультеті Львівського університету було відкрите фармацевтичне відділення.


Упродовж 1853—1925 рр. фармацевтичне відділення функціонувало при філософському факультеті. У цей час відбулося відкриття перших кафедр, які й нині входять до складу фармацевтичного факультету Львівського національного медичного університету, а саме, фармакогнозії (рік заснув. — 1869), лікарської / медичної / біологічної хімії (рік заснув. — 1897).


30 червня 1924 р. за рішенням Вченої Ради філософського факультету фармацевтичне відділення у Львівському університеті було закрите. Однак, завдяки клопотанням аптекарів-фармацевтів Галичини після п'ятирічної перерви, у 1930 р. фармацевтичне відділення було відновлене як відділ у складі медичного факультету. При медичному факультеті фармацевтичний відділ функціонував до 1939 р., після чого був реорганізований у фармацевтичний факультет Львівського державного медичного інституту.


Науково-дослідні установи:


  • ДНЦЛЗ


Лікарські препарати |



Ліки, що мають застосування в анестезіології |



Загальні анестетики |



Інгаляційні |


Мінімальна альвеолярна концентрація |

Мінімальна альвеолярна концентрація (МАК) характеризує міру дозозалежного ефекту інгаляційного анестетика. Під МАК50 розуміють концентрацію (при осягнутому рівноважному стані ) інгаляційного анестетика в альвеолярному повітрі, при якій у 50% хворих шкірний розріз не викликає захисної реакції. Вона дозволяє також провести грубу порівняльну оцінку ефективності різних анестетиків ( відносна клінічна ефективність ).


Значення МАК найбільше у грудних дітей у віці від 1 до 6 міс, зі збільшенням віку МАК поступово зменшується. Хронічне зловживання алкоголю підвищує потребу в інгаляційних анестетиках, в той час як при гострій алкогольній інтоксикації МАК зменшується. При пізніх термінах вагітності, також у пацієнтів похилого віку і при одночасному застосуванні наркотичних препаратів - для проведення наркозу потрібно менше інгаляційних анестетиків.



Галотан ( Фторотан ) |

Галотан ( 2-бром-2-хлор-1,1,1-трифторетан ) введено до клінічного застосування в 1956 році. Досить швидко здобув популярність на цілому світі в зв'язку з сильною дією і безпекою при застосуванні ( не горючий ). В сучасній анестезіології застосовується рідко.


Галотан ( CF3CHClBr ) в кімнатній температурі це прозора безбарвна рідина з солодкуватим, подібним до ефіру запахом, питома вага 1,86 N/m3.


Атомна маса 197,4 Da - Атомна одиниця маси (а.о.м., інша назва дальтон). Температура кипіння 50,2 °C, Мінімальна альвеолярна концентрація (МАК) 0,75 в 100% О2; 0,29 в 70% N2O.


Галотан не стабільна хімічна сполука, розкладається під впливом світла, в зв'зку з чим його зберігають в пляшках з темного скла і з тимолом як консервантом.



Внутрішньовенні |


Література |


  • Артеріальні гіпертензії. Клінічна фармакологія та фармакотерапія / О. О. Сергієнко, М. С. Регеда, Є. В. Плешанов.– Львів : ЛДКФ "Атлас", 2009.– 189 с.– 500 пр.– Бібліогр.: с. 184-185 . – ISBN 966-7275-50-1

  • Загальна фармакологія : підруч. / І. С. Чекман [та ін.]. – К.; Запоріжжя : [ЗДМУ], 2016. – 209 с. (Електронний ресурс)


  • Квантова фармакологія : монографія / І. С. Чекман ; Нац. мед. ун-т ім. О. О. Богомольця. - К. : Наукова думка, 2012. - 180 с. : рис. - Бібліогр.: с. 163-180. - ISBN 978-966-00-1164-9

  • Клиническая фармакология / Петровский Г. А. - Киев: Госмедиздат УССР, 1954. - 377 с.

  • Клінічна фармакологія: Підручник / О. М. Біловол, О. Ф. Возіанов, І. К. Латогуз, В. Ф. Москаленко, А. Я. Циганенко; За ред. О. М. Біловола, І. К. Латогуза і А. Я. Циганенка: У 2 т. – К.: Здоров’я, 2005. – Т.1.- 608 с.; Т.2 – 684 с.

  • Клінічна фармакологія : підручник / ред. О. Я. Бабак, О. М. Біловол, І. С. Чекман. - 2-е вид., перероб. та доп. - К. : Медицина, 2010. - 776 с. - ISBN 978-617-505-034-7


  • Нанофармакологія / І. С. Чекман. – Київ : ПВП «Задруга», 2011. – 424 с.

  • Основи фармакології з рецептурою : підруч. для студ. вищих мед. навч. закл. I-II рівнів акредитації / М. П. Скакун, К. А. Посохова ; МОЗ України, Терноп. держ. мед. акад. ім. І. Я. Горбачевського. - 2-е вид. перероб. та доп. метод. реком. до практ. занять. - Тернопіль : Укрмедкнига, 2004. - 606 с. : рис., табл., портр. - Предм. покажч.: с. 595-604. - Бібліогр.: с. 605-606 (27 назв). - 1000 пр. - ISBN 966-7364-15-1

  • Фармакологія : навчальний посібник / І. Ю. Висоцький, Р. А. Храмова, Сум. держ. ун-т.– 3-тє вид, перероб. та доп.– Суми : Сум. держ. ун-т, 2015.– 742 с.– 300 пр.– Бібліогр.: с. 725-726 . – ISBN 978-966-657-578-7

  • Фармакологія : підручник / І. С. Чекман, Н. О. Горчакова, В. А. Туманов та ін. ; за ред. І. С. - К. : Вища школа, 2001. - 598 с.

  • Фармакологія : підруч. для студ. вищих мед. навч. закл. III-IV рівнів акредитації / М. П. Скакун, К. А. Посохова. - Тернопіль : Укрмедкнига, 2003. - 739 с. : іл. - Бібліогр.: с. 722-724 (70 назв). - 1000 пр. - ISBN 966-673-035-9

  • Фармакологія : Підручник для студ. вищих фармацевт. закл. освіти I-II рівнів акредитації / В. В. Аксакова, І. А. Зупанець, Н. П. Безугла; В.о. Нац. фармацевт. ун-т.– Харків : Вид-во НФаУ : Золоті сторінки, 2003.– 504 с.– 1500 пр.– Бібліогр.: с. 495-496 . – ISBN 966-615-202-9

  • Фармакологія : підручник для студ. мед. ф-тів вищих навч. закл. / І. С. Чекман, Н. О. Горчакова, Л. І. Казак, І. Ф. Бєленічев, В. М. Бобирьов; За ред. І. С. Чекман.– Вид. 3-тє, випр. та доопрац.– Вінниця : Нова книга, 2016.– 783 с. : табл. – ISBN 978-966-382-565-6


  • Фармацевтична фармакологія / Климишина С. О., Циснецька А. В., Рачкевич Л. В.— Львів, 2008.— 363 с.


  • Фізико-хімічна фармакологія / М. Я. Головенко.– Одеса : Астропринт, 2004.– 720 с.


  • Rombieriński R. Historja farmacji. B. 1963.


Див. також |


  • Фармакокінетіка

  • Фармакодинаміка

  • Токсикологія

  • Фармація

  • Фармацевтика


Джерела |


  • Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж ; Нью-Йорк : Молоде життя ; Львів ; Київ : Глобус, 1955—2003.


  • Reinhard Larsen wydanie II polskie pod redakcją Andrzeja Kΰblera Anestezjologia 2001r


Посилання |



  • ФАРМАКОЛОГІЯ //Фармацевтична енциклопедія

  • В. О. Павлович. Клінічна фармакологія: головні етапи в світі та в Україні




wWYA3x
2gr7yu5iTEwWTcD97WuFiUg M5o4zVbBkyC 3m2xTqk,yp

Popular posts from this blog

Nissan Patrol Зміст Перше покоління — 4W60 (1951-1960) | Друге покоління — 60 series (1960-1980) | Третє покоління (1980–2002) | Четверте покоління — Y60 (1987–1998) | П'яте покоління — Y61 (1997–2013) | Шосте покоління — Y62 (2010- ) | Посилання | Зноски | Навігаційне менюОфіційний український сайтТест-драйв Nissan Patrol 2010 7-го поколінняNissan PatrolКак мы тестировали Nissan Patrol 2016рвиправивши або дописавши її

No such entity with customerId The Next CEO of Stack OverflowTruncate table using resource model in Magento 2Custom Customer Attribute (string) get function not workingGetting current customer in custom REST API moduleSubstitute existing Customer EAV AttributesMagento 2 - Best practice for extending customer entityFatal error: Call to a member function create() on nullProduct custom attribute import with CSV Magento 2.2What is the distinction between defining a customer attribute as “system” versus not “user defined”?Custom EAV Entity Type Missing “default_attribute_set_id” In ModelMagento 2.2: Add Customer Attribute to Custom Tab in AdminHow to mass update custom dropdown customer attribute to all customers? PHP or SQL

Буцька Катерина Петрівна Зміст Біографія | Фільмографія | Дублювання та озвучення українською | Дублювання та озвучення російською | Озвучення реклами | Навігаційне менюперевірена109 змінвиправивши або дописавши її