Болгарська культура Історія | Див. також | Джерела | Навігаційне менюрр

Multi tool use
Multi tool use

Культура БолгаріїБолгари


Варненський некропольБолгаріїнеолітафракійцігробницю в Казанликгробницю в СвештарахОрфейЕагр«Мадарський вершник»барельєф710 рікIX століттяБорисом I865 ріккириличного алфавітуКирило і МефодійСалонікКлимент ОхридськийБолгарії24 травняПреславськаОхридська книжкові школистарослов'янську мовуРильський монастирБоянська церкваіконописупечерних церков в Іваново«палеологівського відродження»Боянська церкви1259титархраму св. Георгія у СофіїРильськогоПогановський монастирівПівнічна Македонія1018Першого Болгарського царстваЗахідно-Болгарське царствоІвана Дебрского1037старослов'янською мовоюXIXII століття1185Друге Болгарське царство





Історія |


Племена, що населяли в давнину територію сучасної Болгарії створили розвинену матеріальну культуру, найвідомішим пам'ятником якої є Варненський некрополь, пам'ятник культури Болгарії епохи неоліта.


Населяли Болгарію на рубежі нашої ери фракійці залишили після себе відомі пам'ятки архітектури, в тому числі гробницю в Казанлик та гробницю в Свештарах, які несуть на собі відбиток давньогрецького культурного впливу. У той же час, мало місце і вплив фракійців на стародавніх греків — наприклад, Орфей, персонаж давньогрецької міфології, вважався сином фракійського бога Еагр.


З'явилися на території сучасної Болгарії кочові племена протоболгар привнесли у болгарську культуру самобутні елементи. Відомий «Мадарський вершник» — барельєф на скелі, вибитий близько 710 рік а. В релігійній сфері між протоболгар і слов'янами панував мир — у похованнях IX століття а слов'яни і протоболгари поховані разом. У той же час, християни піддавалися гонінням.


Проте саме завдяки сусідству з високорозвиненою цивілізацією Візантії і особливо завдяки хрещенню Болгарії царем Борисом I в 865 рік у болгарська культура отримала новий імпульс до розвитку. Найважливішим досягненням болгарської культури цього періоду вважається створення кириличного алфавіту: Кирило і Мефодій були з Салонік і, ймовірно, були болгарами, а Климент Охридський народився в Болгарії. У пам'ять про це 24 травня в Болгарії відзначається день болгарської освіти, культури і слов'янської писемності. У Болгарії існували Преславська та Охридська книжкові школи, де велася активна діяльність з перекладу книг на старослов'янську мову і за їх переписування.




Десіслава і Калоян — засновники (титар) Боянської церкви. Фреска, що відноситься до 1259


Необхідність будівництва храмів для богослужінь поклала початок власне болгарської архітектурі. Найвідомішими пам'ятками болгарської архітектури цього часу є Рильський монастир та Боянська церква.


Розвитку образотворчого мистецтва сприяли візантійські традиції, хоча фресками були прикрашені ще фракійські гробниці більш ніж тисячолітньої давнини. Свідченням своєрідності болгарської школи іконопису є ікони з використанням як основи не дощок, а кераміки. У той же час, існування досить строгих канонів в іконописі доволі обмежувало розвиток власних традицій. Фрески печерних церков в Іваново несуть на собі відбиток як національних традицій, так і риси «палеологівського відродження». Також відомі розпису Боянська церкви (особливо пов'язані з 1259 у фрески із зображенням засновників монастиря (титар ів) — Калоян і Десіслави), храму св. Георгія у Софії, Рильського та Погановський монастирів. При цьому Східна Болгарія більшою мірою випробовувала візантійський культурний вплив, в той час як у Південно-Західній Болгарії (сучасна Північна Македонія) краще збереглися національні традиції. Створені майстрами Тирновська школи фрески знаходяться під впливом «палеологівського відродження».


Тісному зв'язку болгарської культури з візантійською сприяли політичні події: в 1018 останній уламок Першого Болгарського царства — Західно-Болгарське царство — був приєднаний до Візантії. Після смерті архієпископа-болгарина Івана Дебрского в 1037 у його посаду зайняв Лев, грек за походженням. З цього моменту багато посади в церковній ієрархії займають греки, а богослужіння, як правило, переводилося на незрозумілий більшості населення грецьку мову. Богослужіння на старослов'янською мовою зберігалося лише в окремих монастирях і в церквах в деяких маєтках феодалів-болгар. Однак завдяки досить розвиненій національній самосвідомості, болгари неодноразово піднімали повстання в XI-XII століття ах, а в 1185 у було засновано Друге Болгарське царство.



Див. також |


  • Список слов'янських культур


Джерела |


  • Краткая история Болгарии / Отв. ред. Г. Г. Литаврин, г. Москва, изд. «Наука», 1987 г. (рос.)

O05yxi2ruagjGW gvG1qpnq950maHqhwAV5G,Hin3rlSQZAJIJ B3o3BWF2sx5cG9waeC3,aaZS,h6
Ay1EWjxnzrikshDbcWq XrGm8ptiCde,ZrBbsdpF o5n41URO20,V068uOIPmI8kBivzKBUUzsy yC Xzo,kL0fCiBrm

Popular posts from this blog

Nissan Patrol Зміст Перше покоління — 4W60 (1951-1960) | Друге покоління — 60 series (1960-1980) | Третє покоління (1980–2002) | Четверте покоління — Y60 (1987–1998) | П'яте покоління — Y61 (1997–2013) | Шосте покоління — Y62 (2010- ) | Посилання | Зноски | Навігаційне менюОфіційний український сайтТест-драйв Nissan Patrol 2010 7-го поколінняNissan PatrolКак мы тестировали Nissan Patrol 2016рвиправивши або дописавши її

No such entity with customerId The Next CEO of Stack OverflowTruncate table using resource model in Magento 2Custom Customer Attribute (string) get function not workingGetting current customer in custom REST API moduleSubstitute existing Customer EAV AttributesMagento 2 - Best practice for extending customer entityFatal error: Call to a member function create() on nullProduct custom attribute import with CSV Magento 2.2What is the distinction between defining a customer attribute as “system” versus not “user defined”?Custom EAV Entity Type Missing “default_attribute_set_id” In ModelMagento 2.2: Add Customer Attribute to Custom Tab in AdminHow to mass update custom dropdown customer attribute to all customers? PHP or SQL

Буцька Катерина Петрівна Зміст Біографія | Фільмографія | Дублювання та озвучення українською | Дублювання та озвучення російською | Озвучення реклами | Навігаційне менюперевірена109 змінвиправивши або дописавши її