Велигорський Мирослав Зміст Родина й дитячі роки | Молодість Мирослава помежи війни | Життя в Канаді | Примітки | Посилання | Навігаційне менюпро родину де Семигород ВелигорськихПедагогіка вищої школиУкраїнська діаспора привітала мешканців Яворівського району із народною перемогою на виборах президентаВелігорські в «Пласті»

Народились 4 січняНародились 1920Померли 8 січняПомерли 2008Уродженці СерафинцівУкраїнці КанадиУкраїнські екологиПерсоналії:КанадаПерсоналії:Щирець


СерафинціГороденківський районІвано-Франківська область8 січня2008УкраїниКанадиЗахідній УкраїніКанадиукраїнців Канади4 січня1920СерафинціГороденківського повітубатькаофіцераУкраїнської Галицької АрміїгімназіїмовознавцяНТШкооперативного рухуматірмедсеструучителькуцеркви Святого МиколаяТоронтіГороденціСтаниславовіІвано-Франківськспортутанцюхорового співу1938Львові1940професорСеверин Левицькийволейболдесятиборствіпольською мовоюЩирціЩирецького районуцивільної оборониЛьвівському університетіЛьвівському медичному інститутіУкраїнського Студентського Спортового Клубулегкої атлетики1944Старій ЛюбовніБратиславитаборі Фюссенізахідна НімеччинаСпортового Товариства «Калина»табору Ягер-КасернеМіттенвальдіСпортового Товариства «Лев»1946кошівкибаскетболувідбиванкиволейболушахівхокею на льодуОлімпіада «Ді-Пі»1948стадіоніНюрнберзіпедагогівфізичної культуриУкраїнським вільним університетомемігруєТоронтоспортовому товаристві «Україна»19 листопада1948СТ «Україна»1949Спілки Української МолодіСУМжурналах«Гомін України»«На Варті»Ліги Визволення України1951ЕспаньйоліПівнічному ОнтаріоробітникомцелюлозипаперуЛещетарським1960-хспортивне рибальствопікерель»Товариства охорони природних ресурсів Канади«Кол оф автдорс»міністр Океанів і Рибальства КанадиГубернатор КанадиРамон ГнатишинОттаві1996Геральдичийгерб8 січня2008













Велигорський Мирослав-Іван де-Семигород
Народився
4 січня 1920(1920-01-04)
село Серафинці, Городенківський район, Івано-Франківська область
Помер
8 січня 2008(2008-01-08) (88 років)
Громадянство
(підданство)

Flag of Canada (Pantone).svg Канада
Діяльність
еколог







Велигорський Мирослав-Іван де-Семигород (4 січня 1920(19200104) року, село Серафинці, Городенківський район, Івано-Франківська область — 8 січня 2008 року;) — вихідець з України, громадянин Канади — дослідник історії української культури, освіти, діяч спортового руху на Західній Україні, згодом Канади, організатор громадського життя українців Канади та канадський екологічний діяч.




Зміст





  • 1 Родина й дитячі роки


  • 2 Молодість Мирослава помежи війни


  • 3 Життя в Канаді


  • 4 Примітки


  • 5 Посилання




Родина й дитячі роки |


Мирослав-Іван Велигорський народився 4 січня 1920 року на Івано-Франківщині, в селі Серафинці, тоді Городенківського повіту. В цьому селі добре знали й шанували його батька, доктора Івана Велигорського — офіцера Української Галицької Армії, директора гімназії, мовознавця, члена НТШ, діяча кооперативного руху та його матір Марію (з родини Яшанів) — медсестру УГА, учительку, знавця народного мистецтва, а згодом засновницю й куратора Музею народного мистецтва при парафії церкви Святого Миколая в Торонті.


Мирослав здобував початкову освіту в Городенці і Станиславові (нині Івано-Франківськ) (1927–1933), у 1934–1937 роках вчився в чоловічій гімназії Станиславова. Саме тоді проявляються його здібності до спорту, танцю, хорового співу. В гімназії він належить до товариства «Відродження».



Молодість Мирослава помежи війни |


У 1938 році Мирослав Велигорський вступає до Педагогічного інституту у Львові, який успішно закінчує у 1940 році. Саме керівник цього закладу професор Северин Левицький поглиблює його любов до занять спортом. Він успішно грає у волейбол, домагається багатьох перемог у десятиборстві та стрілецькому спорті. За участь в маніфестаціях на підтримку Закарпатської України тиждень відсидів у в'язниці, оскільки не хотів підписати поліцейського протоколу польською мовою.


У 1940–1941 роках учителює в Щирці на Львівщині, де був позаштатним інспектором шкіл Щирецького району та інструктором зі стрільби й цивільної оборони. В тому ж часі заочно вивчає старослов'янську українську мову та історію письма у Львівському університеті. У 1941 році з родиною переїздить до Львова й вивчає медицину у Львівському медичному інституті (1942–1943). Належить до активних членів Українського Студентського Спортового Клубу (УССК), виступає на змаганнях з легкої атлетики й є спортовим референтом і ланковим легкоатлетичної секції.


У 1944 році Мирослав Велигорський переходить словацький кордон у Старій Любовні і добирається до Братислави. Заарештований німцями, потрапляє на примусові роботи. Спочатку працює на хімічній фабриці, потім у підземеллях разом з французькими і радянськими військовополоненими ремонтує частини до танків «Тигр».


Після війни опиняється в таборі Фюссені (західна Німеччина), знаходить свою родину, активно долучається до діяльності Спортового Товариства «Калина».[1]


У червні 1946 року табір Фюссен розформовують, а всіх людей перевозять до табору Ягер-Касерне в Міттенвальді. Тут Мирослав Велигорський стає членом таборової управи, секретарем таборової ради, комендантом українського табору. Він засновує і головує у відділі Української YMCA-YWCA (Молодіжна Чоловіча Християнська Організація — Молодіжна Жіноча Християнська Організація).[1] Не забуває й про свої спортивні захоплення — його обирають секретарем Спортового Товариства «Лев», ланковим багатьох спортивних секцій[2]. За підсумками спортової діяльності у 1946 році «Лев» виявився найкращим з понад 50 українських спортових товариств таборів «Ді-Пі», маючи неперевершені команди з легкої атлетики, кошівки (баскетболу), відбиванки (волейболу), шахів, хокею на льоду й навіть започаткували тижневий спортовий журнал «Змаг»[3]. Його обирають до ділового Комітету Ради Фізичної Культури (РФК) в Німеччині. Під час проведення змагань — Олімпіади поневолених народів (Олімпіада «Ді-Пі») у 1948 році Мирослав Велигорський керував українською легкоатлетичною командою на цих змаганнях. Тоді, на стадіоні в Нюрнберзі, якнайкраще проявили себе «зірки» української легкої атлетики Ірина Варцаба, Ірина Дубас, Євген Петрівський, Юрко Купчинський та інші[4]. У 1948 році Мирослав Велигорський успішно закінчує Вищі курси педагогів фізичної культури у Міттенвальді, зорганізовані Українським вільним університетом і Радою фізичної культури.



Життя в Канаді |


В жовтні 1948 року родина Велигорських емігрує до Канади. Через місяць після прибуття на «обітованну» землю[5] його обирають президентом недавно утвореної партії «Україна» (Торонто). В Торонто Мирослав Велигорський активно долучається до роботи у спортовому товаристві «Україна». На других загальних зборах цього товариства 19 листопада 1948 року його обирають головою[6]. «Гідною поставою і репрезентацією українського імени на чужині, ми хотіли і хочемо причинитися до тієї справи, за яку клали і кладуть свої буйні голови наші брати на Рідних Землях» — так завершував свій звіт про діяльність СТ «Україна» — Торонто у 1949 році його голова Мирослав Велигорський[7].


Згодом опікується діяльністю українських молодіжних організацій, був організаційним референтом Спілки Української Молоді (СУМ) її відділу фізичної культури на Канаду, редагує «Спортову Сторінку» в журналах «Гомін України» і «На Варті», був національним головою спортивних програм Асоціації Української Молоді. Його ім'я є й серед членів засновників Ліги Визволення України.


У 1951 році, з родинних обставин, переїжджає до Еспаньйолі — шеститисячного містечка в Північному Онтаріо з численними природними озерами. Починаючи працю на великій целюлозно-паперовій фабриці робітником, стає одним із найкращих фахівців у галузі виробництва целюлози і паперу.


Не забуває й про українське громадське життя: в 1951–1953 роках організовує й керує в Еспаньолі Лещетарським Клубом, є членом видавничого комітету «Гомону України», організовує щорічні виставки народного мистецтва, інструктує з писання писанок. Професійно захоплюється проблемою збереження озер та розведенням риби. У 1960-х роках активно виступає на захист і збереження довкілля, озер, попереджає громадськість про небезпеку кислотних дощів та екологічних катастроф. Особисто виміряв хімічний склад семи озер Північного Онтаріо, де свого часу кислотний дощ знищив спортивне рибальство. Надсилає результати моніторингу якості води до урядових установ. За його пропозиціями в Еспаньолі і околиці встановлено «сім глечикових рибних вивідників і 16 рибальниць, які вирощували рибу пікерель»[8] для всього Онтаріо.


Мирослава Велигорського обирають до управи Товариства охорони природних ресурсів Канади, він стає редактором англомовного журналу «Кол оф автдорс». За відновлення спортивного рибальства та інші заходи зі збереження довкілля, міністр Океанів і Рибальства Канади нагородив Мирослава Велигорського спеціальною медаллю і грамотою. Ці відзнаки урочисто вручив Мирославу Велигорському Губернатор Канади Рамон Гнатишин в Оттаві у грудні 1996 року. Його праця була відзначена й урядом Онтаріо.


Мирослав Велигорський нагороджений медаллю за заслуги для суспільства, від керівництва міста Еспаньолі отримав Почесну грамоту за заслуги для громади, місцевий спортивний клуб відзначив його за проект і будову парку з мостом для ловлі риби і спускання човнів.


Геральдичий комітет Канади, базуючись на елементах родинного гербу «де Семигород Велигорських», надав Мирославові особистий герб під іменем — Мирослав Іван де Семигород Велигорський. Це був перший герб в англійській і канадській геральдиці з українським гаслом: «Клени буйно ростуть на великій горі».


Помер 8 січня 2008 року на 88-му році життя.



Примітки |




  1. аб Sokolyk K.-W. Their Sporting Legacy: The Participation of Canadians of Ukrainian Descent in Sport, 1891–1991. — Toronto, Ontario, Canada: The Basilian Press, 2002. — S. 770–771.


  2. Альманах Ради Фізичної Культури: 1945–1948. — Мюнхен: «Молоде Життя», 1951. — 69 с.


  3. Альманах Ради Фізичної Культури: 1945–1948. — Мюнхен: «Молоде Життя», 1951. — 70с


  4. Альманах Ради Фізичної Культури: 1945–1948. — Мюнхен: «Молоде Життя», 1951. — 99 с


  5. Велигорський М., голова С. Т. «Україна». Півтора року… // Борітеся-Поборете…: Огляд діяльності Спортового Товариства «Україна» в Торонті, Канада за роки 1948–1949. — Торонто: друкарня ОО. Василіян, 1950. — С. 11.


  6. Велигорський М., голова С. Т. «Україна». Півтора року… // Борітеся-Поборете…: Огляд діяльності Спортового Товариства «Україна» в Торонті, Канада за роки 1948–1949. — Торонто: друкарня ОО. Василіян, 1950. — С. 12.


  7. Велигорський М., голова С. Т. «Україна». Півтора року… // Борітеся-Поборете…: Огляд діяльності Спортового Товариства «Україна» в Торонті, Канада за роки 1948–1949. — Торонто: друкарня ОО. Василіян, 1950. — С.16.


  8. Козій Ю. С. Спортивний рух в середовищі західної української діаспори: Дис… к. фіз. вих.: 24.00.02 / Волинський держ. універ. ім. Л. Українки. — Луцьк, 2000. — 193 с.



Посилання |


  • про родину де Семигород Велигорських

  • Педагогіка вищої школи

  • Українська діаспора привітала мешканців Яворівського району із народною перемогою на виборах президента

  • Велігорські в «Пласті»


Popular posts from this blog

Can not update quote_id field of “quote_item” table magento 2Magento 2.1 - We can't remove the item. (Shopping Cart doesnt allow us to remove items before becomes empty)Add value for custom quote item attribute using REST apiREST API endpoint v1/carts/cartId/items always returns error messageCorrect way to save entries to databaseHow to remove all associated quote objects of a customer completelyMagento 2 - Save value from custom input field to quote_itemGet quote_item data using quote id and product id filter in Magento 2How to set additional data to quote_item table from controller in Magento 2?What is the purpose of additional_data column in quote_item table in magento2Set Custom Price to Quote item magento2 from controller

How to solve knockout JS error in Magento 2 Planned maintenance scheduled April 23, 2019 at 23:30 UTC (7:30pm US/Eastern) Announcing the arrival of Valued Associate #679: Cesar Manara Unicorn Meta Zoo #1: Why another podcast?(Magento2) knockout.js:3012 Uncaught ReferenceError: Unable to process bindingUnable to process binding Knockout.js magento 2Cannot read property `scopeLabel` of undefined on Product Detail PageCan't get Customer Data on frontend in Magento 2Magento2 Order Summary - unable to process bindingKO templates are not loading in Magento 2.1 applicationgetting knockout js error magento 2Product grid not load -— Unable to process binding Knockout.js magento 2Product form not loaded in magento2Uncaught ReferenceError: Unable to process binding “if: function()return (isShowLegend()) ” magento 2

Nissan Patrol Зміст Перше покоління — 4W60 (1951-1960) | Друге покоління — 60 series (1960-1980) | Третє покоління (1980–2002) | Четверте покоління — Y60 (1987–1998) | П'яте покоління — Y61 (1997–2013) | Шосте покоління — Y62 (2010- ) | Посилання | Зноски | Навігаційне менюОфіційний український сайтТест-драйв Nissan Patrol 2010 7-го поколінняNissan PatrolКак мы тестировали Nissan Patrol 2016рвиправивши або дописавши її