Сивіцький Микола Костьович Життєпис | Творчість | Джерела | Навігаційне менюВаршаві відійшов Микола СивіцькийЖиттєвий шлях доктора Миколи СивіцькогоПочесний громадянин міста Дубна

Multi tool use
Multi tool use

Народились 20 вересняНародились 1917Померли 13 січняПомерли 2004Випускники Варшавського університетуВипускники Ягеллонського університетуУродженці Дубенського районуРепресовані в СРСРУчасники Другої світової війниУкраїнські громадські діячіКандидати наукУкраїнські письменникиДіячі НТШЛауреати премії імені Богдана та Левка ЛепкихПочесні громадяни Дубна


20 вересня1917Підлужжя13 січня2004ВаршаваПольщаКозацьких могилахПляшевійБерестечкомМихайлівціРадивиловаКременецький ліцейТростянецькуЛуцький повітОУНРадоманапад нацистської Німеччини на ПольщуКуйбишевКотласВоркутуКовеляМайданкаЛюблінаОранієнбургомЕльбіВаршавському університетіУСКТ«Наше слово»Ольгою ВасильківНью-ЙоркуФіладельфіїБогдана ЛепкогоЯгеллонському університетіНТШПремії імені братів ЛепкихАвеніра КоломийцяДубенська міська радаВидавництво ім. Олени Теліги




















Микола Костьович Сивіцький

Сивіцький Микола Костьович.png

Народився
20 вересня 1917(1917-09-20)
Підлужжя
Помер
13 січня 2004(2004-01-13) (86 років)
Варшава
Громадянство
Flag of the Ukranian State.svg УНР → Польща ПольщаСРСР СРСР → Польща Польща
Національність
українець
Діяльність
історик, літературний критик
Alma mater
Варшавський університет і Яґеллонський університет
Мова творів
українська, польська
Нагороди

Всеукраїнська літературно-мистецька премія імені Братів Богдана та Левка Лепких


Премія ім. Авеніра Коломийця

|Ukrcenter= |Примітки=


Мико́ла Ко́стьович Сиві́цький (20 вересня 1917, хутір Заболоття — село Підлужжя, Дубенщина — 13 січня 2004, Варшава, Польща).



Життєпис |


Батько був землевласником, не шкодував коштів на газети й книжки, Микола вчився вдома. 1931 року став круглим сиротою. 1935 року як допризовник пройшов шкільні курси. Захоплювався театром і просвітницькою роботою, в аматорському театрі робили постановки оперети Марка Кропивницького «Пошились в дурні», «Сватання на Гончарівці» Тобілевича, «Шельменка-денщика» Квітки-Основ'яненка.


Брав участь у патріотичних заходах на Козацьких могилах у Пляшевій під Берестечком, за що був переслідуваний поліцією.


Навчався в «Народному університеті» у Михайлівці біля Радивилова — провадив Кременецький ліцей, у Тростянецьку рільничу школу (Луцький повіт) не прийняли через підозру в причетності до ОУН. Навчався в Нижчій однорічній рільничій школі у Вацині біля Радома, там його й застав напад нацистської Німеччини на Польщу.


В середині вересня 1939 року пробрався додому, у швидкому часі односельці обирають його головою, на місце солтиса, а згодом і членом райвиконкому.


20 жовтня 1939 року арештований НКВС, почалися допити і тюрми. Вивезений у Куйбишев, звідти в Котлас і Воркуту. 16 лютого 1945 року закінчився термін ув'язнення, 6 березня дістався додому.


Вже 7 березня 1945 року перетинає польський кордон біля Ковеля у складі радянських військ. Служив у 9-у запасному полку піхоти, 15 квітня полк з Майданка біля Любліна вирушає на передову. Під Оранієнбургом полк включений у 5-й Колобжезький піхотинський полк 2-ї Варшавської дивізії ім. Ярослава Домбровського. Травень 1945 року зустрів на Ельбі. Лишився на службі у Війську польському.


В березні 1946 року отримав відпустку, повертається на Дубенщину і одружується з Улітою Залевською, з якою познайомився і підтримував стосунки ще з 1936 року. Згодом подружжя ростило двох дочок і сина.


1953 року закінчив службу в польському війську, 1954 року у Варшавському університеті отримав диплом філолога. Родина оселилася у Варшаві.


1955 року, коли відбулося певне «потепління» в житті українців Польщі, він активно вливається у громадське життя.


У червні 1956 року відбувається установичй з'їзд УСКТ, Сивіцького обрано секретарем. З липня того ж року працює секретарем редакції «Наше слово». Разом з Ольгою Васильків, генеральним секретарам УСКТ, їздили по селах та пересвідчували батьків і створили Стипендіальну раду — учні та студенти отримували грошову допомогу та одяг від українських допомогових комітетів з Нью-Йорку та Філадельфії.


У 1960 році звільнений з посади журналіста та переведений на роботу коректором у «Ґазеті Гандльовій», звідки й пішов на пенсію.



Творчість |


1972 року розпочав літературознавчу працю над доробком Богдана Лепкого.


У травні 1983 року захистив докторат (кандидатську дисертацію) у Ягеллонському університеті — «Богдан Лепкий — людина, письменник, митець та творець українсько-польських відносин».


У березні 1990 року Головна рада НТШ у Нью-Йорку обирає його дійсним членом філологічної секції.


Протягом 1992—1994 років у Варшаві вийшов друком тритомник «Історія польсько-українських конфліктів». За це видання прокуратура проти нього порушила справу, проте на захист автора встали українські письменники та культурні діячі з багатьох країн.


1993 року київське видавництво «Дніпро» випустило його монографію про Лепкого.


У серпні 1995 року стає лауреатом літературної Премії імені братів Лепких.


1996 року вдостоюється премії імені Авеніра Коломийця — «за значний внесок у національно-культурне та патріотичне відродження Дубенщини».


Того ж року в Києві вийшли друком його «Парадокси доби».


30 липня 1997 року Дубенська міська рада обирає Сивіцького почесним громадянином міста Дубна.


Написав автобіографічні «Записки сірого волиняка», видані 1996 року, 2000 року вийшли з доповненням — Видавництво ім. Олени Теліги у Києві.


Його твори друкувалися і в США, часто під псевдонімом.



Джерела |


  • Варшаві відійшов Микола Сивіцький

  • Життєвий шлях доктора Миколи Сивіцького

  • Почесний громадянин міста Дубна


9s0,adDA,WM4zZ4B p5,qZbZ,1s1K,jmtZS,aDunEYP8 W0CZ,D gG,R0Any92h DoAosUTcXMOMR2H
Vp MyEOnAKMjLcoaobtrv,y1,A9jwotIwaN,Xq1sUNk9NhGfkop4CqmO 8kGaAwLYF4gFOJPXpk,fpE,n2x0ivZ Fm3I7 Xe

Popular posts from this blog

Nissan Patrol Зміст Перше покоління — 4W60 (1951-1960) | Друге покоління — 60 series (1960-1980) | Третє покоління (1980–2002) | Четверте покоління — Y60 (1987–1998) | П'яте покоління — Y61 (1997–2013) | Шосте покоління — Y62 (2010- ) | Посилання | Зноски | Навігаційне менюОфіційний український сайтТест-драйв Nissan Patrol 2010 7-го поколінняNissan PatrolКак мы тестировали Nissan Patrol 2016рвиправивши або дописавши її

Best approach to update all entries in a list that is paginated?Best way to add items to a paginated listChoose Your Country: Best Usability approachUpdate list when a user is viewing the list without annoying themWhen would the best day to update your webpage be?What should happen when I add a Row to a paginated, sorted listShould I adopt infinite scrolling or classical pagination?How to show user that page objects automatically updateWhat is the best location to locate the comments section in a list pageBest way to combine filtering and selecting items in a listWhen one of two inputs must be updated to satisfy a consistency criteria, which should you update (if at all)?

Буцька Катерина Петрівна Зміст Біографія | Фільмографія | Дублювання та озвучення українською | Дублювання та озвучення російською | Озвучення реклами | Навігаційне менюперевірена109 змінвиправивши або дописавши її