Музей коштовного і декоративного каміння Зміст Історія | Експозиція | Керівники | Див. також | Посилання | Література | Навігаційне менюМузей коштовного і декоративного каміння
Хорошівський районМінералогія в УкраїніМузеї ЖитомирщиниМіністерство фінансів України1958 в Україні
ХорошівМіністерству фінансів Українипегматитів
Державна установа «Музей коштовного і декоративного каміння» — геологічний музей у смт Хорошів Житомирської області. Підпорядкований Міністерству фінансів України. Містить зібрання унікальних мінералів та гірських порід з камерних пегматитів Волині.
Зміст
1 Історія
2 Експозиція
3 Керівники
4 Див. також
5 Посилання
6 Література
Історія |
Мінерали з пегматитів Волині почали з'являтися в приватних колекціях переважно у великих містах — Варшаві, Санкт-Петербурзі та інших після 1867 року.
Перша музейна колекція була створена на базі партії в селі Писарівка в 1930-х.
Німецько-радянська війна припинила діяльність музею, і подальша доля його колекційних експонатів залишилась невідомою.
В 1951 в одній великій кімнаті був утворений мінералогічний музей.
Мінералогічна колекція у 1958 була зареєстрована в Житомирському обласному управлінні культури під назвою «Мінералогічний музей на громадських засадах».
Наприкінці 1970-х експонати були розміщені в одноповерховому будинку, де вони зайняли три зали. Музей став складовою частиною тематичної партії ВО «Західкварцсамоцвіти» МінГео СРСР.
Починаючи з 1980-го, історія музею пов'язана з історією освоєння ВО «Західкварцсамоцвіти» покладів кварц-самоцвітного каміння України, Білорусі та Молдови.
У 1992-му експонати музею було переміщено у двоповерховий спеціально відремонтований для розміщення колекції будинок, де вона міститься й нині.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 1996 року № 1485 «Про створення музею коштовного і декоративного каміння» вся колекція мінералів та гірських порід мінералогічного музею підприємства «Західкварцсамоцвіти» була передана у музей коштовного та декоративного каміння, підпорядкованого Міністерству фінансів.
Постановою від 19.03.1997 № 238 Кабмін передав музею весь двоповерховий будинок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2001 р. № 1709 "Про затвердження переліку наукових об"єктів, що становлять національне надбання", музею коштовного та декоративного каміння присвоєно статус "Науковий об"єкт, що становить національне надбання України".
Розпорядженняv від 12.05.2004 р. № 306р Кабмін зарахував цінностей колекції Музею коштовного і декоративного каміння до Історичного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України.
Експозиція |
Музей налічує більш як 1800 зразків мінералів та гірських порід із геологічних утворень України, держав СНД, Європи, Америки, Африки та інших місць світу.
Керівники |
- директор Яковлєва Віталія Василівна
Див. також |
- Волинське родовище топазу
- Волинське родовище моріону
Посилання |
Музей коштовного і декоративного каміння. Процитовано 2016-09-12.
Література |
- Є. К. Лазаренко, В. И. Павлишин, В. Т. Латыш, Ю. Г. Сорокин «Минералогия и генезис камерных пегматитов Волыни» Львов, 1973 г.
- І. С. Василишин, В. В. Індутний, В. І. Павлишин, та ін. «Музей коштовного і декоративного каміння» Науково-популярне видання. К.: Державний гемологічний центр України, 2001 р.
- І. С. Василишин, В. І. Панченко, В. І. Павлишин «Пегматити Волині», Науково-просвітницький журнал «Мінеральні ресурси України», № 1, 1996 р.
- Ф.Мужановський «Історія Волинського музею самоцвітів», краєзнавча хрестоматія Вол.-Вол. р-ну «Горошківщина — перлина українського Полісся», 2005 р. ст..45.
- Яковлєва В. В., Власюк Л. Л. «Музей коштовного та декоративного каміння. До 10-ї річниці». Житомир, 2006 р.