Фердинанд I Кобург Зміст Біографія | Наукові заслуги | Відносини з Україною | Відносини зі Словаччиною | Останні дні | Родина | Джерела | Посилання | Навігаційне менюдопоможітьPo stopách Ferdinanda Coburga (слов.)Open LibraryВелика каталонськаBritannica (онлайн)Encyclopædia Universalis14976090z1186867200000 0000 6126 879Xn80107275jn2003112500511508232818676107608059511150772рр

Народились 26 лютогоНародились 1861Померли 10 вересняПомерли 1948Кавалери ордена Золотого рунаКавалери Великого хреста Королівського угорського ордена Святого СтефанаНагороджені Великим Хрестом ордена Почесного легіонуКавалери ордена Святого Олександра НевськогоБолгарські царіФілателістиЕнтомологиПерсоналії:ВіденьУродженці ВідняПерсоналії:СловаччинаСаксен-Кобург-Готська династіяЛюди на марках


нім.болг.26 лютого1861ВіденьАвстро-Угорщина8 вересня1948КобургОкупована союзниками НімеччинаботанікентомологфілателістВіденьавстрійськогогенералафранцузькоїЛуї-ФіліпагусарівУгорської1 листопада18861879Бразилієюботанікоментомологом1886Софіїкнязь БолгаріїОлександр БаттенбергОлександра III1886Стефан Стамболовімперської Росіїрозриву дипломатичних відносинПетербургаболгарський парламент7 липня1887Стефан Стамболовправославне християнствоФранца Йосифа IТуреччиниАдріатичне мореЧорне мореЕгейське мореАлбаніїБолгаріяБухарестський мирний договірЕдірнеПівденна ДобруджаГенеральний штабТроїстого союзумобілізаціяСалонікському фронтіБорисаБургенландБаваріяприродознавчомуСофійським університетоммедичногокомуністичнихПершої світової війниУНРБерестейський мирПавла СкоропадськогоКиєвомБориса ІІІАвстро-Угорщини1918Чехословаччини19391944СРСРБаварія1948Євросоюзубісексуальної1893Марією-Луїзою Бурбон-Пармською1908Елеонорою фон Ройсс-Кестріц1947католицького






































Фердинанд I
Фердинанд I
Фердинанд I
Royal Monogram of King Ferdinand I of Bulgaria.svg




Прапор

1-й Цар Болгарії

22 вересня 1908 — 3 жовтня 1918 року
Попередник:
Титул започатковано
Спадкоємець:

Борис III




Прапор

2-й Князь Болгарії

17 липня 1887 — 22 вересня 1908 року
Попередник:

Олександр Баттенберг
Спадкоємець:
Титул ліквідовано
 
Народження:

26 лютого 1861(1861-02-26)
Відень, Австро-Угорщина
Смерть:

10 вересня 1948(1948-09-10) (87 років)
Кобург, Окупована союзниками Німеччина

Національність:

німець
Релігія:

Римо-католицька церква

Династія:

Саксен-Кобург-Готська династія
Батько:
Август Саксен-Кобург-Готський
Мати:

Клементина Орлеанська
Дружина:
1) Марія Луїза Бурбон-Пармська
2) Елеонора фон Рейсс
Діти:

Борис,
Кирило,
Євдокія,
Надія
Автограф:

BASA-600К-1-1860-1-Ferdinand I of Bulgaria, signature, 1889.jpg
Нагороди:




Кавалер ордена Золотого руна

Кавалер Великого хреста Королівського угорського ордена Святого Стефана



Великий Хрест ордена Почесного легіону

Орден Святого Олександра Невського



CMNS: Медіафайли на Вікісховищі




Із мамою Клементиною, 1866




Сімейне фото Саксен-Кобург-Готської династії (Фердинанд — другий праворуч), 1863


Фердинанд І Кобург (нім. Ferdinand Maximilian Karl Leopold Maria von Sachsen-Coburg und Gotha; болг. Фердинанд I (Ferdynand Maksymilian Karol Leopold Maria Sachsen-Coburg-Gotha; 26 лютого 1861, Відень, Австро-Угорщина — 8 вересня 1948, Кобург, Окупована союзниками Німеччина) — князь і цар Болгарії (1887—1918) німецького походження. Офіцер королівської угорської армії.


Відомий також як ботанік, ентомолог і філателіст.




Зміст





  • 1 Біографія

    • 1.1 Австрійський період


    • 1.2 Події в Болгарії


    • 1.3 Падіння Стамболова


    • 1.4 Боснійська криза


    • 1.5 Проголошення державної незалежності


    • 1.6 Балканські війни


    • 1.7 Перша світова війна



  • 2 Наукові заслуги


  • 3 Відносини з Україною


  • 4 Відносини зі Словаччиною


  • 5 Останні дні


  • 6 Родина


  • 7 Джерела


  • 8 Посилання




Біографія |



Австрійський період |


Фердинанд (у західній літературі Ferdinand von Sachsen-Coburg-Gotha) народився в палаці Кобург, у місті Відень. Син австрійського генерала, принца Августа фон Саксен-Кобург-Гота (1818—1881) і французької принцеси Клементини Бурбон-Орлеанської (1817—1907), доньки останнього французького короля Луї-Філіпа.


Закінчив кадетське училище, після якого отримав чин лейтенанта 11-го полку Австрійських гусарів, а також старшого лейтенанта гонвед-гусарів Угорської королівської кінноти 1 листопада 1886 року. На думку болгарських біографів Фердинанда, саме угорський чин гарантував йому обрання на болгарський княжий трон.


Разом із братом Августом 1879 року мандрував Бразилією, де став пристрасним ботаніком та ентомологом.




Болгарська Медаль за заслуги, 1-ї емісії Фердинанда. Експонат Регіонального історичного музею — Враца



Події в Болгарії |


У серпні 1886 року в Софії проросійські офіцери здійснили державний переворот і князь Болгарії Олександр Баттенберг був змушений залишити країну. Та невдовзі болгарські націоналісти завдали зустрічного удару, повернувши князя на престол. Але під тиском російського імператора Олександра III у вересні 1886 року Баттенберг остаточно зрікся престолу.


Повну фактичну владу отримав голова уряду Стефан Стамболов. Той тримався на відстані від імперської Росії, тож справа дійшла до розриву дипломатичних відносин. Це сприяло пронімецькій орієнтації безкняжої Болгарії. Стамболов сформував комісію, яка зайнялась пошуком нового монарха, однак більшість кандидатів із монарших родин відмовлялися від такої честі — зважаючи на позицію Петербурга.


На контакт із парламентською комісією пішла принцеса Клементина, донька французького короля Луї-Філіпа, яка жила у Відні. Вона прагнула аби її син Фердинанд став монархом, а її родина набула впливовості. Зрештою, болгарський парламент 7 липня 1887 року проголосував за кандидатуру Фердинанда, якого було обрано князем Болгарії.



Падіння Стамболова |


У внутрішньополітичному житті Болгарії домінував в перші роки царювання Фердинанда лідер ліберальної партії Стефан Стамболов, чия зовнішня політика побачила помітне охолодження у відносинах з Росією, яку раніше бачили як захисника Болгарії.
Падіння Стамболова у травні 1894 році і подальше вбивство у липні 1895 року проклало шлях для примирення Болгарії з Росією, здійсненому в лютому 1896 року з переходом князя Бориса від римського католицизму в Східне православне християнство. Тим не менш, цей крок став початком ворожості його католицьких австрійських родичів, особливо у свого дядька, імператора Франца Йосифа I Австрії.



Боснійська криза |




Ілюстрація французького журналу на тему боснійської кризи 1908 року



Проголошення державної незалежності |




Маніфест про незалежність




Проголошення незалежності Болгарії від Туреччини


22 вересня 1908 року Фердинанд у Великотирново оголосив про незалежність від Туреччини і оголосив себе царем Болгарії.



Балканські війни |




Маніфест про початок Першої балканської війни від 1912 року


У 1911 році провів через Велике народне зібрання скасування 17-ї статті Тирновської конституції, згідно якої укладення міжнародних договорів могло відбуватися виключно зі схвалення Зборів. Як і багато інших правителів до нього, Фердинанд бажав створити «нову Візантію», землі від моря до моря. Тому прапором був триколор із синього (Адріатичне море), чорного (Чорне море), білого (Егейське море). У 1912 році Фердинанд приєднав інші балканські країни в нападі на Османську імперію, щоб звільнити окуповані території. У 1912 році болгарська армія із сербською, грецькою і чорногорською напали на Туреччину. Перша балканська війна принесла великий успіх болгарській армії, яка вступила в Стамбул і змусила турків укласти мир в 1913 році, спричинивши всю велику популярність в Європі Фердинанда, але після перемоги почався час розбрату серед союзників. Всі хотіли отримати якомога більшу частину території, які отримали після поразки Османської імперії. Фердинанд вирішив діяти першим, не звертаючи уваги на російські попередження. Він бачив цю війну як новий хрестовий похід, оголосивши його «просто, великою і священною боротьбою Хреста проти півмісяця». Болгарія зробила найбільший внесок, а також втратила найбільшу кількість солдатів. Великі держави наполягали на створенні незалежної Албанії. Незабаром після цього, Болгарія вторглася до своїх недавніх союзників Сербії і Греції. 13 березня 1913 року підписав секретний договір з Сербією, що передбачав спільну боротьбу з Туреччиною. За мирним договором 30 травня 1913 року Болгарія отримала значні територіальні зміни. Ображений порушенням Сербією домовленостей про розподіл Македонії (замість Болгарія отримувала частину Фракії). Хоча Болгарія була розгромлена, у 1913 році Бухарестський мирний договір надав Королівству деякі територіальні завоювання разом із Едірне. Крихітна площа території, що дала доступ до Егейського моря була забезпечена. Фердинанд наказав атакувати сербські та грецькі війська в Македонії, почавши чергову Балканську війну. Наприкінці червня 1913 року його армія напала на Грецію та Сербію. Болгарська операція не дала очікуваних результатів: греки і серби перейшли в контрнаступ з великою силою, за підтримки турків і румунів. У липні Болгарії довелося капітулювати і тим самим відмовитися від частини своїх північних територій до Румунії. У результаті війни Болгарія втратила Південна Добруджа (що відійшла до Румунії), решту Македонії (поділеної Грецією і Сербією) і Східну Фракію, що відійшла до Туреччини.
Фердинанд зберіг корону, тому що йому вдалося перекласти відповідальність за поразку на болгарський Генеральний штаб і зраду Румунії. Рік по тому він приєднався до країн Троїстого союзу, з метою в першу чергу для помсти тих, хто переміг його в 1913 році.





Перша світова війна |


Після початку світової війни Фердинанд займав нейтральну позицію, намагаючись виторгувати у протиборчих блоків найбільшу компенсацію за вступ Болгарії у війну. 9 вересня 1915 року підписав військову конвенцію, договір про союз і дружбу і угоду про допомогу фінансовими і матеріальними засобами з країнами Троїстого союзу. Після того як восени 1915 року визначився успіх Центральних держав, Фердинанд прийняв у жовтні 1915 року остаточне рішення на вступ Болгарії у війну на боці Німеччини. 21 жовтня 1915 року в Болгарії оголошена загальна мобілізація. Він за Конституцією був Верховним головнокомандувачем, проте вся повнота влади зосередилася в руках генералів. 14 жовтня болгарські війська атакували Сербію. Фердинанд фактично не втручався у справи керівництва збройними силами. 15 лютого 1916 року отримав звання фельдмаршала австро-угорської армії. У вересні 1918 року болгарські війська зазнали нищівної поразки від військ союзників на Салонікському фронті. Одночасно в країні почалося повстання. 29 вересня 1918 року було підписано перемир'я. По ньому болгарські війська негайно очищали захоплені території Греції та Сербії, армія демобілізуватись (крім 3 Піхотної Дивізій і 4 Кавалерійського Полків), вся зброя і боєприпаси передавалися під контроль союзників, ряд населених пунктів був зайнятий військами Антанти, порти відкривалися для союзних судів. 3 жовтня 1918 року Фердинанд зрікся на користь сина Бориса, князя Тирновського і виїхав до Західної Угорщини (Бургенланд), потім до Кобурга (Баварія). Активною політичною діяльністю не займався і Болгарію не відвідував. Підтримував зв'язки з нацистами і намагався впливати на політику сина, виступаючи на їх підтримку. З 1941 до 1944 року поселився у Словаччині. помер у Кобурзі у 1948 році.




Маніфест царя про оголошення війни Сербії від 1 жовтня 1915 року



Наукові заслуги |




Герб династії у 1908 році


У перші роки князювання Фердинанд створив:


  • Болгарське економічне товариство (науковий журнал «Списание»);

  • Болгарське натуралістичне товариство (наукові видання «Годишник» та «Трудове»);

  • Болгарське археологічне товариство (наукове видання «Известия» та «Материали за история на София»);

  • Історичне товариство (наукове видання «Известия»).

Цар Фердинанд І також видав укази про створення низки наукових природничих установ, які діють досі:


  • Царський зоологічний парк;

  • Царський природознавчий музей;

  • Царський ботанічний сад;

  • Царська наукова бібліотека;

  • Царська ентомологічна станція;

  • Чорноморська біологічна станція з акваріумом (м. Варна);

  • Мережа державних дослідних рільничих господарств (у Софії, Русе, Садово, Плевені, Враці — разом 5 установ).

Царські наукові інститути розвивалися під прямим контролем Фердинанда. Для їх організації та становлення як наукових центрів Фердинанд залучав фахівців із-за кордону. Основне завдання, яке поставив перед ними — всебічне дослідження земель Болгарії в природознавчому відношенні. Цар Фердинанд не є фундатором, ані піонером у наукових починаннях болгар, але робив усе можливе для їх планомірного та правильного розвитку[1]. (болг.)


За заслуги перед Софійським університетом (сприяв відкриттю медичного факультету, а також розвитку міжгалузевих досліджень) одна з вулиць поруч із ним названа ім'ям Царя Фердинанда. Перейменована після приходу до влади комуністичних угруповань.



Відносини з Україною |


Цар Фердинанд — один із прихильників порозуміння з Україною під час Першої світової війни, зокрема царська делегація від імені Болгарії підписала з делегацією УНР угоду про мир. Берестейський мир з Україною Фердинанд І Кобург цінував високо, і після приходу до влади Гетьмана Павла Скоропадського уряд Болгарії мав добрі стосунки із Києвом. Зречення болгарського престолу Фердинанда відбулося одночасно з падінням гетьманської влади в Україні.


Українська політика Фердинанда І Кобурга сприяла лояльному ставленню до еміграції українців до Болгарії за часів його наступника — царя Бориса ІІІ.



Відносини зі Словаччиною |


Як цар Болгарії, мав винятковий респект до словацької справи, яка за часів Австро-Угорщини з політичної точки зору виглядала безнадійно. Володів замком на території Словаччини та проводив ентомологічні дослідження на її території[2].


Після зречення престолу 1918 року переїхав до Словаччини, яка перебувала у складі Чехословаччини, а згодом цілком прийняв ідею самостійної Словаччини, проголошеної 1939 року. Залишив країну 1944 року під загрозою окупації країни СРСР.



Останні дні |


Помер у поважному віці в місті Кобург (Баварія) 1948 року. Пережив смерть двох синів та кінець царської династії Болгарії. Перед смертю, у напівсвідомості, питав свого ад'ютанта генерала Ганчева: «Кога заминаваме за България?»


Остання воля царя Фердинанда — бути похованим у Болгарії. Тому поховання в католицькому храмі святої Августини в Кобурзі досі вважається тимчасовим. За 20 років нової, демократичної влади Болгарії, яка стала членом Євросоюзу, ніхто не взяв на себе ризик оголосити про перепоховання Фердинанда.



Родина |




Із першою дружиною Марією-Луїзою Бурбон-Пармською




Із другою дружиною Елеонорою фон Ройсс-Кестріц


Існує поширена думка, що Фердинанд був бісексуальної орієнтації протягом усього життя. Але з точки зору оточення царя, він цілеспрямовано упадав за жінками, власне тричі був одружений. Чутки про сексуальні збочення були стимульовані болгарською комуністичною пропагандою, яка акцентовано ненавиділа монарха і витратила десятки років на його дискредитацію.




Разом із родиною у 1912 році


Офіційно одружений двічі. Перший шлюб (1893) з італійською принцесою Марією-Луїзою Бурбон-Пармською. Від неї мав чотирьох дітей:


  • цар Борис III (1894—1943);


  • князь Кирило Преславський (1895—1945);

  • княгиня Євдокія (1898—1985);

  • княгиня Надія (1899—1958).

Княгиня Марія-Луїза померла внаслідок ускладнення після народження Надії.


Другий шлюб (1908) — з німецькою принцесою Елеонорою фон Ройсс-Кестріц (1860—1917), від якої дітей не мав.


1947 року Фердинанд отримав дозвіл від католицького єпископа на третє вінчання — з Елізабет Брезек (дочкою наглядача його словацького палацу «Св. Антон»).



Джерела |


  • Josef Knodt: «Ferdinand der Bulgare». Bielefeld, 1947 (нім.);

  • Йоахим фон Кьонигсльов: «Фердинанд Български». София 1998. Видавництво «Гал-Ико» (болг.).


Посилання |




  1. Доцент Жоро Цветков. «Освітня та культурна справа в Болгарії під керівництвом князя і царя Фердинанда І». Стаття в ювілейному збірнику «Модернизацията на нова България и цар Фердинанд І», Софія, 2011.


  2. Po stopách Ferdinanda Coburga (слов.)



Popular posts from this blog

Can not update quote_id field of “quote_item” table magento 2Magento 2.1 - We can't remove the item. (Shopping Cart doesnt allow us to remove items before becomes empty)Add value for custom quote item attribute using REST apiREST API endpoint v1/carts/cartId/items always returns error messageCorrect way to save entries to databaseHow to remove all associated quote objects of a customer completelyMagento 2 - Save value from custom input field to quote_itemGet quote_item data using quote id and product id filter in Magento 2How to set additional data to quote_item table from controller in Magento 2?What is the purpose of additional_data column in quote_item table in magento2Set Custom Price to Quote item magento2 from controller

Nissan Patrol Зміст Перше покоління — 4W60 (1951-1960) | Друге покоління — 60 series (1960-1980) | Третє покоління (1980–2002) | Четверте покоління — Y60 (1987–1998) | П'яте покоління — Y61 (1997–2013) | Шосте покоління — Y62 (2010- ) | Посилання | Зноски | Навігаційне менюОфіційний український сайтТест-драйв Nissan Patrol 2010 7-го поколінняNissan PatrolКак мы тестировали Nissan Patrol 2016рвиправивши або дописавши її

Перекидне табло Зміст Переваги | Недоліки | Будова | Посилання | Навігаційне менюПерекидне таблоU.S. Patent 3 220 174U.S. Patent 3 501 761Split-flap-display