Шешори Зміст Географія | Історія | Сучасність | Фестиваль | Фотографії | Типові прізвища | Персоналії | Пам'ятки природи | Примітки | Навігаційне менюHGOперевіреназміни в шаблонах/файлахпокращіть цю статтюШешорівська сільська радаHGOГрабівкаСамбірЯкобівкаРосохата (791 м) (вид з гори)Кінь (вид з Полонини на горі Росохата)церква Успіння БогородиціЗаходи по ліквідації провідника ОУН Карпатського краю — «Єфрема»На Прикарпатті онук поставив у лісі пам'ятний знак рідним, які прийняли геройську смерть.Б. Гаврилів, М. Косило. Пам'ятники Тарасові Шевченкові на Прикарпатті. — «Краєзнавець Прикарпаття», № 23. — с. 10-11.виправивши або дописавши їїр

Multi tool use
Multi tool use

Села УкраїниНаселені пункти Косівського районуСела Івано-Франківської областіШешори


Косівському районіІвано-Франківської областіПрокураваселоКарпатахПістинькиКосоваКоломияГрабівкаСамбірЯкобівкаРосохата (791 м) (вид з гори)Кінь (вид з Полонини на горі Росохата)урочищі ЛебединСріблясті водоспадиВеликий ГукБруснийКарматураКам'янистий1427доби бронзицерква Успіння БогородиціопришківТ. Г. ШевченковіВасиль Савчак-«Сталь»Григорій Легкий-«Борис»Ганна Василівна ВасилащукІвана БоднарчукаЛ.ФилиповичВ'ячеслава Чорновола1924ПЦУУГКЦ27 жовтняпреподобної Параскевії15 липнягуцульськийфольклоррізьбярствоткацтволіжникарствохрамівцерквазелений туризмміжнародний фестиваль етнічної музики та лендарту «Шешори»АвстріїБолгаріїМолдовиПольщіРосіїСловаччиниФранціїЧехіїУкраїни2007фестиваль «Шешори-2007»ВоробіївкаНемирівський районВінницька областьІвана Франкапортиком


































село Шешори

Sheshory-1.jpg


Країна

Україна Україна

Область

Івано-Франківська область

Район/міськрада

Косівський район
Рада/громада

Шешорівська сільська рада
Код КОАТУУ
2623688801
Основні дані
Засноване

1445 року

Населення
1984
Площа
0,05 км²
Густота населення
39360 осіб/км²

Поштовий індекс
78623

Телефонний код
+380 3478
Географічні дані

Географічні координати

48°20′11″ пн. ш. 24°59′28″ сх. д.H G O


Місцева влада
Адреса ради
78623, Івано-Франківська область, Косівський район, с. Шешори
Карта


Шешори. Карта розташування: Україна

Шешори

Шешори






Шешори. Карта розташування: Івано-Франківська область

Шешори

Шешори






CMNS: Шешори на Вікісховищі


Ше́шори — село в Косівському районі Івано-Франківської області. Ше́шорській сільраді підпорядковане село Прокурава.




Зміст





  • 1 Географія


  • 2 Історія


  • 3 Сучасність


  • 4 Фестиваль


  • 5 Фотографії


  • 6 Типові прізвища


  • 7 Персоналії


  • 8 Пам'ятки природи


  • 9 Примітки




Географія |


Шешори — мальовниче гуцульське село, розташоване в Карпатах. Тягнеться на кілька кілометрів вздовж річки Пістиньки. Відстань до Косова 12 км, до залізничної станції Коломия — 30 км.


Кутки: Вуглєрка, Грабівка, Демні, Заворіттє, Заріччє Велике, Заріччє Мале, Межиброди, Осередок, Самбір, Царина, Якобівка.


Навколишні гори: хребет Брусний (960 м), Кормитура (916 м), Грунь (790 м), Росохата (791 м) (вид з гори), Пасічний (695 м), Радул (690 м), Млаки (687 м), Кінь (вид з Полонини на горі Росохата) (тягнеться вздовж села на південному сході). В урочищі Лебедин в улоговині розміщене озеро природного походження, яке називають Лебединим, в якому ще не відома глибина дна, і в якого дуже цікава легенда, пов'язана з селом Шешори.


Шешорські гори вкриті лісами з бука, смереки, ялиці, граба та інших порід (у тому числі, в невеликих кількостях, модрина). На схилах гір поширеною є чорниця, ожина та малина.


Попри те, що річка гірська і на території села спадає кількома водоспадами (див. Сріблясті водоспади, Великий Гук), вода в ній доволі тепла. На південному заході від села розміщений хребет Брусний, на заході — хребти Карматура (з горою Скильч) і Кошелівка (з горою Лебедин), на сході — хребет Кам'янистий.



Історія |


Перша письмова згадка про село в 1427 році (за іншими даними[джерело?] — 1445, село «Гестерув»), хоча поселення існувало й раніше, в кам'яну добу. На околицях села знайдено кам'яні знаряддя праці доби бронзи.


Стосовно походження назви села існують різні версії. Можливо невипадковим є сусідство гори «Кінь» та села «Шешори». Характер залягання гірських порід біля підніжжя гори «Кінь» і в нижній її частині такий, що найміцніші шари, виступаючи над рештою, перетинають заплаву Пістиньки і тягнуться від Коня (гори), ніби його шори. У кількох випадках саме ця шорна упряж Коня призвела до утворення порогів, перекатів та водоспадів у Шешорах. В оповитому легендами гуцульському краї поява назв природних об'єктів, пов'язаних з образом коня та його шор не дивина. Кінь, як і вівця, є давнім супутником людини цього краю. «Кінь ще й шори» — це у Шешорах. Можливо, що й гору назвали Конем саме через шореподібні геоморфологічні особливості тамтешнього природного середовища.[1]
У сусідньому селі Пістинь у 1600 році була побудована церква Успіння Богородиці, яка тепер[коли?] є найдавнішою церквою гуцульщини.
В 1817 році тут діяв загін опришків під керівництвом Мозорука з Прокурави. У загоні перебували мешканці Шешорів — Ф. Слгокук, М. Мельник та ін. У 1936 році жителі села на власні кошти побудували пам'ятник Т. Г. Шевченкові.


Під час окупації німецькими нацистами жителі села надавали допомогу партизанам, довгі роки протистояли і московським окупантам. 20 жовтня 1950 року біля підніжжя гори Корметура неподалік с. Шешори Косівського району загинули члени Карпатського крайового проводу ОУН: Василь Савчак-«Сталь», окружний провідник ОУН Буковини, Григорій Легкий-«Борис», провідник Коломийського окружного проводу ОУН та інші підпільники[2]. Жителі села шанують загиблих героїв і ставлять їм пам'ятники[3].


У Шешорах творила майстер народної творчості, лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка Ганна Василівна Василащук.


У селі проживала відома українська письменниця, авторка багатьох книжок Олександра Василащук-Олексюк. Народилася в с. Шешори 08.10.1928 року, була дев'ятою дитиною в сім'ї Параски та Ілька Олексюків. Батьків талант та мамина працьовитість передалися дівчині з батьківської плоті. Закінчивши Косівське училище прикладного мистецтва працює вчителем музики і образотворчого мистецтва в Шешорській школі. Основною метою її роботи було відкрити маленьким душам вікно у світ прекрасного, доброго. Усі твори О. Василащук об'єднує безмежна любов до рідного села, його людей, рідних Карпат, милої серцю Гуцульщини. Писатим почала з дитинства. Природа рідного краю, бурхливі водоспади річки Пістиньки, шум високих смерік надихали її на створення багатьох творів. Всі вони різні, але прості і лаконічні. П'єси, вірші, пісні, сценарії, прозові і краєзнавчі твори. Її творчість — це чесна розповідь про епоху в якій жила, про себе і тих, хто її оточував. Не заради слави і визнання, а заради любові до рідної землі принесла своє творче, натхненне серце прийдешнім поколінням.


«Щасливих місць в світі багато.


Найщасливіше, де рідна хата, Де мама й тато.


Не заблудись!


Не похились, А поклонись і помолись.» (О.Василашук)


На землі є люди, які залишають після себе добрий слід. Так можна сказати і про Івана Боднарчука (1910—1990). Народився в с. Чернятин у селянській родині. Закінчив гімназію в Городенці, учительську семінарію у Станіславі (сьогодні Івано-Франківськ), І. Боднарчук поринає у громадське життя. Та польські власті почали переслідувати молодого активіста і він змушений перебратися на Косівщину. Косівщина у 30 — роках жила духовним життям. У селах району створювались громадські організації, товариства. На той час в с. Шешори існували дві молодіжні організації «Луг» і «Каменярі». З Ініціативи членів організації «Каменярі» І. Боднарчука запрошено  в Шешори, де у 40 — х роках працює вчителем української мови, літератури та музики в нашій школі.


У 1948 році разом з родиною переїздить до Канади де повністю віддається педагогічній діяльності  і письменницькій роботі. Працює диригентом в «Народному домі» Торонто, згодом став директором курсів українознавства. А з 1968 по 1984 рік був директором школи ім. М. Грушевського.


Видав підручники для школярів молодших класів, які тепер використовуються  в Україні:


«Ластівка» (читанка для 2 класу)


«Ромашка» (читанка для 3 класу) 


«Соняшник» (читанка для 4 класу)


«Ватра» (читанка для 5 класу)


Друковані твори цього автора:


«На перехресних стежках» — 1954 р.,  «Кладка» -1957 р., «Знайомі обличчя» -1961 р., «Друзі моїх днів» — 1967 р., «Далекі обрії» — 1968 р., «Покоління зійдуться» — 1974 р., «Замрячені ранки» — 1978 р. , «До рідних причалів» — 1979 р., «Заобрійні перегуки» — 1984 р., «У дорозі життя» — 1986 р., «Розквітлі сузір'я» — 1987 р.,"На весело" — 1991 р., «Над Черемошем» 1992 р.,"За Збруч" — 1993 р. ,"Квіточка прибраній матусі" — 1993 р.


Володимир Ілліч Олексюк — один із багатьох українських діаспорних науковців, про якого майже не знають в Україні. Протягом усього свого життя він вірив у те, що день, коли його твори читатимуть на рідній землі, настане.


Народився Володимир Олексюк 25 січня 1913 року в селі Шешорах, у родині Іллі та Параски (з дому Слижуків) Олексюків, яка була шанованою у селі. Володимир був найстаршим у сім'ї. Після навчання у школі опанував професію столяра, потім у Коломиї здобув фах учителя, а згодом вивчав філософію у Львівському університеті. У червні 1941 року отримав диплом магістра філософії.



Володимир Олексюк був діяльним у громадській праці, очолював Українське католицьке академічне об'єднання «Обнова», був дійсним членом Товариства католицьких філософів Америки (Вашингтон), Міжнародного Товариства філософів-метафізиків (Лондон), Товариства філософів ім. Жана Марітена (Рим). 30 вересня 1993 року Володимир Олексюк відійшов у вічність. Та його праці отримали нове життя. У 1996 році у видавництві «Соборна Україна» вийшла книга «Християнська основа української філософії» (вибрані твори). Це перше видання із серії «Мислителі української діаспори». Упорядкування здійснили А.Колодний та Л.Филипович, спонсорувала — дружина В.Олексюка пані Маргарет.




Ганна Василащук з «Кобзарем», проілюстрованим її роботами



Сучасність |


У селі розміщений санаторій-профілакторій «Шешори», в якому лікують хвороби серцево-судинної та периферійної нервової системи, захворювання шлунково-кишкового тракту та суглобів.


Неповна середня школа заснована 1880 року, на присілку Царина — початкова школа-садок «Казка». При середній школі працює музей, де зібрано зразки народної творчості, — килими, вишивки, писанки, топірці, трембіти тощо. У 2013 році Шешорській ЗОШ було присвоєно ім'я В'ячеслава Чорновола. Народний дім, заснований в 1924 році та 2 бібліотеки. Популярні самодіяльні колективи — вокальний ансамбль учителів «Чиста криниця» та сільський хор. Лікарська амбулаторія та аптека.





Роп'яник І. О. «Хата в Шешорах», полотно, олія, 2008 рік


Є релігійні громади ПЦУ та УГКЦ. Церквою св. Параскеви користується православна громада. Храмові свята 27 жовтня (преподобної Параскевії) та 15 липня — Положення Чесної Ризи Пресвятої Богородиці.


Наявний пам'ятник Тарасові Шевченку — третій в історії села.[4]


У Шешорах збереглися гуцульський музичний фольклор, традиції і ремесла — різьбярство, ткацтво та ліжникарство. Тут є один з найстаріших гуцульських храмів — Горішня церква. У селі активно розвивається зелений туризм.



Фестиваль |


У 2003—2006 роках у Шешорах у липні проводився міжнародний фестиваль етнічної музики та лендарту «Шешори». Його учасники — з Австрії, Болгарії, Молдови, Польщі, Росії, Словаччини, Франції, Чехії та України.


У 2007 році фестиваль «Шешори-2007» відбувся не в селі Шешори, а біля села Воробіївка (Немирівський район, Вінницька область).



Фотографії |



Типові прізвища |


Типові прізвища в Шешорах: Атаманюк, Петрів, Боринський, Братівник, Василащук, Грикуляк, Іванишин, Мартищук, Мельничук, Миклащук, Михайлюк, Олексюк, Соколюк, Слижук, Ткачук, Угринюк, Фелещук, Шкром'юк, Якібчук.



Персоналії |



  • Геник Костянтин (псевдо «Крук») — загинув 1 грудня 1950, в урочищі «Петричила» між селами Шешорами і Прокуравою — військовий діяч, командир сотні УПА, заступник окружного референта СБ Коломийщини.


  • Габорак Олег Васильович (1997—2015)- солдат Збройних сил України, учасник російсько-української війни.


Пам'ятки природи |


  • Урочище Лебедин з однойменним озером на висоті 650 м, площа заповідної території 45 га; тут росте багато лікарських рослин;


  • Водоспад Гук з висотою падіння 5 м, площа 0,5 га. Гідрологічна пам'ятка.

  • Урочище Петричіла.

  • Печера «Довбуша». У Шешорах знаходиться знаменита печера у, якій переховувався О.Довбуш з опришками у 18 столітті.


Примітки |






  1. Чирков О. Українознавчий погляд на Міжнародний фестиваль етнічної музики та лендарту «Шешори» // Українознавство. — 2005. — Ч.3. — С. 202—207.


  2. Заходи по ліквідації провідника ОУН Карпатського краю — «Єфрема»


  3. На Прикарпатті онук поставив у лісі пам'ятний знак рідним, які прийняли геройську смерть.


  4. Б. Гаврилів, М. Косило. Пам'ятники Тарасові Шевченкові на Прикарпатті. — «Краєзнавець Прикарпаття», № 23. — с. 10-11.







aCNd5MC8dA,TWsT,ZTGNODiLYP6Udr2D qYgUU6nW5sTNvGjt1tCzcwUV8hetYd
munXAHvzvpLGP mDws3imn09mGNPS

Popular posts from this blog

Nissan Patrol Зміст Перше покоління — 4W60 (1951-1960) | Друге покоління — 60 series (1960-1980) | Третє покоління (1980–2002) | Четверте покоління — Y60 (1987–1998) | П'яте покоління — Y61 (1997–2013) | Шосте покоління — Y62 (2010- ) | Посилання | Зноски | Навігаційне менюОфіційний український сайтТест-драйв Nissan Patrol 2010 7-го поколінняNissan PatrolКак мы тестировали Nissan Patrol 2016рвиправивши або дописавши її

No such entity with customerId The Next CEO of Stack OverflowTruncate table using resource model in Magento 2Custom Customer Attribute (string) get function not workingGetting current customer in custom REST API moduleSubstitute existing Customer EAV AttributesMagento 2 - Best practice for extending customer entityFatal error: Call to a member function create() on nullProduct custom attribute import with CSV Magento 2.2What is the distinction between defining a customer attribute as “system” versus not “user defined”?Custom EAV Entity Type Missing “default_attribute_set_id” In ModelMagento 2.2: Add Customer Attribute to Custom Tab in AdminHow to mass update custom dropdown customer attribute to all customers? PHP or SQL

Буцька Катерина Петрівна Зміст Біографія | Фільмографія | Дублювання та озвучення українською | Дублювання та озвучення російською | Озвучення реклами | Навігаційне менюперевірена109 змінвиправивши або дописавши її