Блок (механіка) Див. також | Література | Навігаційне менюр
Прості механізмиДеталі машинОбладнанняПідіймальні механізми
простих механічних пристріївсилуколесоосіканаталанцюгаременясиламасаприскорення вільного падіннятертявазівідстаньважелемроботітехніціполіспастшківа
Блок — один з простих механічних пристріїв, що дозволяє регулювати силу. Являє собою колесо з жолобом, що обертається навколо своєї осі. Жолоб призначений для каната, ланцюга, ременя тощо. Якщо вісь блоку розташовується в обоймах, прикріплених на балці або стіні (тобто вісь блоку закріплена), такий блок називається нерухомим і міняє напрям дії сили. Якщо ж до цих обойм прикріплюється вантаж, і блок разом з ними може рухатися, то такий блок називається рухомим і міняє величину сили.
Нерухомий блок. Умови рівноваги блока: F=fmgdisplaystyle ~F=fmg, де Fdisplaystyle ~F — зовнішня сила, mdisplaystyle m — маса вантажу, gdisplaystyle ~g — прискорення вільного падіння, fdisplaystyle f — коефіцієнт тертя в блоці (для ланцюгів приблизно 1.05, а для мотузок — 1.1).
При відсутності тертя для підйому потрібна сила, рівна вазі вантажу: F=mgdisplaystyle ~F=mg.
Для рухомого блока F=12mgdisplaystyle F=frac 12mg, при fdisplaystyle f = 1. При цьому вантаж пройде відстань, удвічі меншу від пройденої точкою прикладання сили Fdisplaystyle ~F. Відповідно, виграш у силі рухомого блока дорівнює 2.
Фактично, будь-який блок є важелем, у випадку нерухомого блоку — рівноплечним, у разі рухомого — зі співвідношенням плечей 1 до 2. Як і для будь-якого іншого важеля, для блоку справедливе правило: виграш у силі дорівнює програшу у відстані. Іншими словами, робота, що здійснюється під час переміщення вантажу на яку-небудь відстань без використання блоку, дорівнює роботі, затраченій під час переміщення вантажу на ту ж саму відстань із застосуванням блока за умови відсутності тертя. У реальному блоці завжди присутні деякі втрати.
У техніці використовується система, що складається з комбінації декількох рухомих і нерухомих блоків. Така система називається поліспаст. Найпростіший полістпаст зображено на верхньому малюнку під номером 2. Він дає виграш у силі в 2 рази.
На відміну від шківа, блок обертається на осі вільно і забезпечує винятково зміну напрямку руху ременя або каната, не передаючи зусилля з осі на ремінь або з ременя на вісь.
Див. також |
- Простий механізм
- Гакоблок
- Поліспаст
Література |
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004—2013.
|