Австромарксизм Зміст Виникнення | Ідеї | Література | Посилання | Навігаційне менюАВСТРОМАРКСИЗМ
Марксизм
90-х19 століттяСоціалістичної партії АвстріїОтто БауераВіктора АдлераМакса Адлера
Австромаркси́зм — європейська лівореформістська ідеологічна та політична течія. Склалася на початку 20 століття в австрійській соціал-демократії. Набула поширення у міжвоєнну добу (1919–1939), пішла на спад з початком Другої світової війни. Ідеї австромарксизму, зокрема концепція культурно-національної автономії, мали свого часу певний вплив на українську соціал-демократію.
Зміст
1 Виникнення
2 Ідеї
3 Література
4 Посилання
Виникнення |
Австромарксизм виник у 90-х pp. 19 століття як система поглядів лідерів Соціалістичної партії Австрії (Отто Бауера, Віктора Адлера та Макса Адлера та ін.) і на початку 20 століття склався в політичну течію.
Ідеї |
У світоглядному відношенні австромарксизим поєднує марксизм із неокантіанством. Австромарксисти обстоювали необхідність проведення фундаментальної ревізії марксистської теорії з огляду на:
- диференціацію робітничого класу й істотні зрушення у класовій структурі (поява середнього класу);
- організаційні зміни в економіці розвинутих капіталістичних країн;
- динамізм етнонаціональних відносин.
Адаптуючи марксизм до реалій тогочасного життя, ідеологи австромарксизму. розробили низку концепцій, зокрема національно-культурної диференціації, еволюційно-національної політики (О.Бауер), організованого капіталізму (Р.Гільфердінг), класу сфери послуг (К.Реннер), синтезу приватної ініціативи, державного регулювання й антикризових заходів тощо. Ключові положення автстромаксизму ґрунтувалися на концептах соціалізованої гуманності та нації як культурної спільноти. Політична програма австромарксизму базувалася на засадах соціального реформізму і культурно-національної автономії. Теоретики австромарксизму вважали, що елементи соціалізму поступово визрівають у надрах капіталізму, зокрема внаслідок соціалізації капіталістичної промисловості. Здебільшого австромарксизм орієнтувався на конституційні засоби та форми політичної боротьби у межах парламентської демократії, хоча й не цурався ліворадикальної риторики, переважно в агітаційних цілях. Деякі концепти та установчі положення австромарксизму знайшли відображення у повоєнних програмних документах 1947, 1958, 1978 років Соціалістичної партії Австрії.
Література |
Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
Філософський словник / за ред. В. І. Шинкарука. — 2-ге вид., перероб. і доп. — К. : Головна ред. УРЕ, 1986.
Посилання |
АВСТРОМАРКСИЗМ // Енциклопедія історії України (ЕІУ) на сайті Інституту Історії НАНУ