Очиток Зміст Етимологія | Загальна біоморфологічна характеристика | Поширення | Охоронні заходи | Використання | Вирощування в культурі | Систематика | Див. також | Примітки | Джерела | Посилання | Література | Навігаційне меню3257963393-3241033784Sedum в базі даних Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс. The name «Sedum»Червоний Список Міжнародного Союзу Охорони ПриродиЧервона книга України (2009)Види судинних рослин флори України, занесені до Європейського червоного списку тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі (1991) на сайті Л. В. Зав'ялова. Aizopsis aizoon (L.) Grulich (Crassulaceae) — новий Валентина І. Березкіна. Особливості анатомо-морфологічної будови вегетативних органів видів секції Sedum роду Sedum L. (Crassulaceae DC.) // Modern Phytomorphology 4: 299—301, 2013. УДК 582.715:581.4+581.8Офіційні переліки регіонально рідкісних рослин адміністративних територій України (довідкове видання) / Укладачі: докт. біол. наук, проф. Sedum SocietySedum на сайті «International Crassulaceae Network»Березкіна В. І. Біологічні особливості інтродукованих видів роду Sedum L. (Crassulaceae DC.) та перспективи їх використання в УкраїніЛ. Глущенко, Н. Корнілова. Біологічні особливості деяких лікарських видів роду SEDUM L. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. УДК 633.88:581.522.4Sedum // Український сайт про кактуси та кактусистівSedum на сайті Sedum в базі даних Sedum на сайті Sedum на сайті

ТовстолистіКімнатні рослиниОчитокРоди квіткових


L.рідтрав'янистихсукулентівродиниТовстолистихукраїнськоїросійської мовилат.Пліній1737Карл Ліннейбіноміальну номенклатуруБагаторічніоднодворічнітрав'янистічагарниковірослиниСтебладернинилисткиКвіткисуцвіттяхПлідлистяноквидівпомірному поясіПівнічної півкуліЄвразіїПівнічної АмерикиЦентральній АфриціПівденній АмериціМадагаскаріфлорі УкраїниЧервоного списку Міжнародного Союзу Охорони ПриродиОчиток застарілийзанесений до Червоної книги УкраїниЄвропейського Червоного спискуОчиток болонськийОфіційного переліку регіонально рідкісних рослин Вінницької областіОчиток Борисовоїочиток шестиряднийОфіційного переліку регіонально рідкісних рослин Дніпропетровської областіОчитки альпійськийоднорічнийчорнуватийіспанськийДюрвілляОфіційного переліку регіонально рідкісних рослин Закарпатської областіОчиток відхиленийОфіційного переліку регіонально рідкісних рослин Запорізької областіОчитки альпійськийоднорічнийіспанськийОфіційного переліку регіонально рідкісних рослин Івано-Франківської областіОчиток БорисовоїОфіційного переліку регіонально рідкісних рослин Кіровоградської областіОчиток шестиряднийОфіційного переліку регіонально рідкісних рослин Львівської областіОчиток Борисовоїочиток пурпуровийОфіційного переліку регіонально рідкісних рослин Полтавської областіОчиток пурпуровийОфіційного переліку регіонально рідкісних рослин Сумської областіОчиток пурпуровийОфіційного переліку регіонально рідкісних рослин Чернігівської областісадівництвіОчиток їдкийочиток звичайнийпереліку дикорослих корисних рослин Українинародній медициніпроноснийблювотнийпротималярійнийсечогіннийпротицинготнийПрепаратибіологічною активностюалоенироксечового міхуратуберкульозілегенівбронхітіепілепсіїревматизмігемороїранопіківочитків пурпуровогобілогокавказькогосалатквашеномуСубтропічнікімнатними рослинамиЦентральноїМексиціторфупіскунасіннямвегетативноБотанічного саду імені академіка Олександра ФомінаКиєвісортсистематикоютаксономічниймолекулярно-філогенетичнихочиток звичайнийфенотипічнихбіогеографічних





?

Очиток


Очиток їдкий (Sedum acre) в парку ДМЗ, Донецьк

Очиток їдкий (Sedum acre) в парку ДМЗ, Донецьк


Біологічна класифікація






















Домен:

Еукаріоти (Eukaryota)


Царство:

Зелені рослини (Viridiplantae)


Відділ:

Вищі рослини (Streptophyta)


Надклас:

Покритонасінні (Magnoliophyta)


Клас:

Еудікоти


Підклас:

Розиди (Rosids)


Порядок:

Ломикаменецвіті (Saxifragales)


Родина:

Товстолисті (Crassulaceae)


Підродина:

Sedoideae


Рід:

Очиток (Sedum)
L., 1753


Типовий вид

Sedum acre[1]
L., 1753

Види


близько 400 (див. Список видів роду очиток)

Синоніми

Altamiranoa Rose
Amerosedum Á.Löve & D.Löve
Anacampseros Mill.
Breitungia Á.Löve & D.Löve
Chetyson Raf.
Clausenellia Á.Löve & D.Löve
Cockerellia (Clausen & Uhl) Á.Löve & D.Löve
Hjaltalinia Á.Löve & D.Löve
Hylotelephium H.Ohba
Telephium Hill

Посилання














Commons-logo.svg Вікісховище:

Sedum

Wikispecies-logo.svg Віківиди:

Sedum

EOL logo.svg EOL:

32579

IPNI:

63393-3

ITIS logo.svg ITIS:

24103

US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI:

3784

Очиток[2], також заяча капуста[3] (Sedum L.) — рід трав'янистих сукулентів з родини Товстолистих.




Зміст





  • 1 Етимологія


  • 2 Загальна біоморфологічна характеристика


  • 3 Поширення


  • 4 Охоронні заходи


  • 5 Використання


  • 6 Вирощування в культурі


  • 7 Систематика


  • 8 Див. також


  • 9 Примітки


  • 10 Джерела


  • 11 Посилання


  • 12 Література




Етимологія |





Очиток білий (Sedum album)




Очиток в Ласпі, Крим





Очиток їдкий в Кальміуському заповіднику





Очиток іспанський (Sedum hispanicum)





Очиток англійський (Sedum anglicum)





Очиток альпійський (Sedum alpestre)





Очиток шестирядний (Sedum sexangulare)





Очиток Адольфа (Sedum adolphii)





Очиток червонозабарвлений (Sedum rubrotinctum)





Sedum pulchellum





Sedum palmeri





Очиток звичайний (Sedum telephium або Hylotelephium telephium згідно нової класифікації)





Sedum spathulifolium





Sedum morganianum





Sedum hintonii


Назва роду Очиток походить від українського слова очисток, оскільки рослина використовується як лікувальний, очищувальний засіб. З української це слово було запозичене і до російської мови.[4]


Наукова назва роду Sedum походить від латинського лат. Sedare (полегшувати, заспокоювати). Цілющу дію цієї рослини підкреслював в своїх книгах ще Пліній.


Коли в 1737 році Карл Лінней створив свою біноміальну номенклатуру в книзі «Роди рослин» («Genera Plantarum»), він вибрав назву Sedum для цієї групи рослин просто тому, що це ім'я було відомим протягом століть.[5]



Загальна біоморфологічна характеристика |


Багаторічні, рідше одно- або дворічні трав'янисті або чагарникові рослини. Стебла м'ясисті. Бувають прямостоячими, звисаючими або повзучими. Часто утворюють щільні дернини. Соковиті листки мають різноманітну форму та забарвлення. Розміщуються почергово, супротивно, кільчасто, часто зібрані в розетку. Квітки невеликі, 5-членні, правильні, двостатеві, частіше зібрані в зонтико- або щитковидних суцвіттях, рідше одиночні, пазушні. Забарвлення квіток біле, рожеве, жовте, червоне, рідше блакитне. Плід складається більш ніж з 5 листянок.



Поширення |


Рід налічує близько 500 видів, більшість з яких поширена у помірному поясі Північної півкулі, переважно в Євразії, доволі часто зустрічаються в східній та південній частинах Північної Америки, окремі види зростають у Центральній Африці, Південній Америці, на Мадагаскарі.


У природній флорі України рід Очиток налічує 17 видів[6].



Охоронні заходи |


3 види роду Очиток входять до Червоного списку Міжнародного Союзу Охорони Природи[7]:



  • Sedum bracteatum — статус: «Даних недостатньо»


  • Sedum brissemoretii — статус: «Уразливі види»


  • Sedum euxinum — статус: «Види на межі зникнення»

Очиток застарілий (Sedum antiquum) занесений до Червоної книги України[8] та Європейського Червоного списку[9].


Очиток болонський (Sedum boloniense) входить до Офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Вінницької області.


Очиток Борисової (Sedum borissovae) і очиток шестирядний (Sedum sexangulare) — до Офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Дніпропетровської області.


Очитки альпійський (Sedum alpestre), однорічний (Sedum annuum), чорнуватий (Sedum atratum), іспанський (Sedum hispanicum) і Дюрвілля (Sedum urvillei ) — до Офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Закарпатської області.


Очиток відхилений (Sedum reflexum) — до Офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Запорізької області.


Очитки альпійський (Sedum alpestre), однорічний (Sedum annuum) та іспанський (Sedum hispanicum ) — до Офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Івано-Франківської області.


Очиток Борисової (Sedum borissovae) — до Офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Кіровоградської області.


Очиток шестирядний (Sedum sexangulare) — до Офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Львівської області.


Очиток Борисової (Sedum borissovae) і очиток пурпуровий (Sedum purpureum) — до Офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Полтавської області.


Очиток пурпуровий (Sedum purpureum) — до Офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Сумської області.


Очиток пурпуровий (Sedum purpureum) — до Офіційного переліку регіонально рідкісних рослин Чернігівської області.



Використання |


Рослини роду Sedum широко використовують у декоративному садівництві.


Очиток їдкий (Sedum acre) і очиток звичайний (Sedum telephium) входять до переліку дикорослих корисних рослин України[10]. В народній медицині траву очитку їдкого здавна використовують як проносний, блювотний, протималярійний, сечогінний і протицинготний засіб. Препарати з надземної частини очитку звичайного не поступаються біологічною активностю препаратам з алое. В народній медицині його листя використовують при хворобах нирок і сечового міхура, туберкульозі легенів, бронхіті, епілепсії, ревматизмі, геморої, для промивання порізів, гнійних ран, опіків.


Молоді пагони і листя очитків пурпурового (Sedum purpureum), білого (Sedum album) і кавказького (Sedum caucasicum) придатні в їжу як салат і у квашеному виді.



Вирощування в культурі |


Субтропічні очитки є дуже популярними кімнатними рослинами. Більшість з них походить з Центральної та Південної Америки. Особливо велика їх різноманітгість в Мексиці.


Вирощують очитки в закритому ґрунті. Вони потребують багато світла. Полив улітку регулярний, взимку обмежений з утриманням при температурі 10—14 °C. Землесуміш — пухка, поживна. Складається з листкової і дернової землі, торфу, великозернистого піску.


Розмножують насінням або вегетативно — стебловими або листковими живцями.


Колекція Ботанічного саду імені академіка Олександра Фоміна в Києві налічує 29 видів, 4 різновиди та 1 сорт.



Систематика |


Багато питань, пов'язаних із систематикою роду Sedum (обсяг роду, таксономічний статус багатьох його представників) залишаються дискусійними. В результаті останніх молекулярно-філогенетичних досліджень, деякими систематиками в окремі роди з роду Sedum були виділені деякі його представники, які входили до нього в ранзі підродів, секцій або серій. Це, зокрема, Aizopsis, Phedimus, Hylotelephium. До останнього належить, зокрема, очиток звичайний — Hylotelephium telephium (Sedum telephium), поширений на території України. Такий підхід вірізняється від традиційної систематики родини Crassulaceae, яка ґрунтувалася на фенотипічних ознаках та біогеографічних відомостях.



Див. також |


  • Список видів роду очиток


Примітки |




  1. Sedum в базі даних «Tropicos» Міссурійського ботанічного саду (англ.)


  2. Широбокова Д. Н., Нікітіна В. В., Гайдаржи М. М., Баглай К. М. Кактуси та інші сукулентні рослини. — К.: Українські пропілеї, 2003. — 110 с. ISBN 966-7015-28-9 (укр.)


  3. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю.Н и др. Определитель высших растений Украины. — К: Наук. думка, 1987. — С. 151.


  4. Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс. М. Р. Фасмер. 1964—1973. (рос.)


  5. The name «Sedum» (англ.)


  6. Mosyakin S.L., Fedoronchuk M.M. 1999. Vascular plants of Ukraine: A nomenclatural checklist. M.G. Kholodny Institute of Botany, Kiev.


  7. Червоний Список Міжнародного Союзу Охорони Природи (англ.)


  8. Червона книга України (2009)


  9. Види судинних рослин флори України, занесені до Європейського червоного списку тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі (1991) на сайті Міністерства екології та природних ресурсів України


  10. В. И. Чопик, Л. Г. Дудченко, А. Н. Краснова; «Дикорастущие полезные растения Украины» Справочник; Киев, Наукова думка, 1983. (рос.)



Джерела |



  • Широбокова Д. Н., Нікітіна В. В., Гайдаржи М. М., Баглай К. М. Кактуси та інші сукулентні рослини. — К.: Українські пропілеї, 2003. — 110 с. ISBN 966-7015-28-9 (укр.)


  • Л. В. Зав'ялова. Aizopsis aizoon (L.) Grulich (Crassulaceae) — новий ергазіофіт у флорі України // Український ботанічний журнал, 2008, т. 65, № 6. ISSN 0372-4123


  • В. Березкіна. Біологічні особливості Sedum selskianum Regel & Maack (Crassulaceae DC.) при інтродукції у Ботанічному саду ім. акад. О. В. Фоміна // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія «Інтродукція та збереження рослинного різноманіття». 30/2012. ISSN 1728—2284

  • Валентина І. Березкіна. Особливості анатомо-морфологічної будови вегетативних органів видів секції Sedum роду Sedum L. (Crassulaceae DC.) // Modern Phytomorphology 4: 299—301, 2013. УДК 582.715:581.4+581.8


  • Офіційні переліки регіонально рідкісних рослин адміністративних територій України (довідкове видання) / Укладачі: докт. біол. наук, проф. Т. Л. Андрієнко, канд. біол. наук М. М. Перегрим. — Київ: Альтерпрес, 2012. — 148 с. ISBN 978-966-542-512-0


  • Большая советская энциклопедия. — М.: Советская энциклопедия. 1969—1978. (рос.)

  • Рой Маккалистер. Все о суккулентах. — Санкт-Петербург: ООО "СЗКЭО «Кристалл», 2007. — 208с., ил. — ISBN 978-5-9603-0061-2 Стор. 124—127 (рос.)


Посилання |



  • Sedum Society (англ.)


  • Sedum на сайті «International Crassulaceae Network» (англ.)

  • Березкіна В. І. Біологічні особливості інтродукованих видів роду Sedum L. (Crassulaceae DC.) та перспективи їх використання в Україні

  • Л. Глущенко, Н. Корнілова. Біологічні особливості деяких лікарських видів роду SEDUM L. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. УДК 633.88:581.522.4


  • Sedum // Український сайт про кактуси та кактусистів (рос.)


  • Sedum на сайті «The Plant List» (англ.)


  • Sedum в базі даних «Tropicos» Міссурійського ботанічного саду (англ.)


  • Sedum на сайті «Desert Tropicals» (англ.)


  • Sedum на сайті Germplasm Resources Information Network (GRIN) (англ.)


Література |



  • Бордзиловський Є. І. Рід очиток − Sedum L. // Флора УРСР: В 12-ти т. — К., 1953. — Т. 5.

  • Березкіна В. І. Очитки // Квіти України. — 1998. — № 3. — С. 16.

  • Березкіна В. І. Вегетативне розмноження очитків у культурі // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Серія: Інтродукція та збереження рослинного різноманіття. — К.: Київський університет, 1999. — Вип. 2. — С. 5-6.

  • Березкіна В. І. Особливості насіння та насіннєвого розмноження очитків // Охорона, вивчення і збагачення рослинного світу. — К.: Либідь, 1992. — Вип. 19. — С. 39-43.

  • Бялт В. В., Гапон В. Н., Васильева И. М. Бородник // Очиток, молодило и другие толстянковые. — М.: ООО «Издательство Астрель», ООО «Издательство АСТ», ООО «Транзиткнига», 2004. — С. 64—67. — 270, [2] с. — (Цветочный калейдоскоп). — 7000 экз. — ISBN 5-17-020601-1 ISBN 5-271-09112-0. ISBN 5-9578-0368-5. УДК 635.9 (рос.)

  • Андреева Н. Г. Суккуленты и их секреты: справочная литература — Киев: Софія-А, 2007. — 96 с. — ISBN 978-966-8684-35-7, стор. 81 (рос.)


Popular posts from this blog

Magento 2 duplicate PHPSESSID cookie when using session_start() in custom php scriptMagento 2: User cant logged in into to account page, no error showing!Magento duplicate on subdomainGrabbing storeview from cookie (after using language selector)How do I run php custom script on magento2Magento 2: Include PHP script in headerSession lock after using Cm_RedisSessionscript php to update stockMagento set cookie popupMagento 2 session id cookie - where to find it?How to import Configurable product from csv with custom attributes using php scriptMagento 2 run custom PHP script

Can not update quote_id field of “quote_item” table magento 2Magento 2.1 - We can't remove the item. (Shopping Cart doesnt allow us to remove items before becomes empty)Add value for custom quote item attribute using REST apiREST API endpoint v1/carts/cartId/items always returns error messageCorrect way to save entries to databaseHow to remove all associated quote objects of a customer completelyMagento 2 - Save value from custom input field to quote_itemGet quote_item data using quote id and product id filter in Magento 2How to set additional data to quote_item table from controller in Magento 2?What is the purpose of additional_data column in quote_item table in magento2Set Custom Price to Quote item magento2 from controller

How to solve knockout JS error in Magento 2 Planned maintenance scheduled April 23, 2019 at 23:30 UTC (7:30pm US/Eastern) Announcing the arrival of Valued Associate #679: Cesar Manara Unicorn Meta Zoo #1: Why another podcast?(Magento2) knockout.js:3012 Uncaught ReferenceError: Unable to process bindingUnable to process binding Knockout.js magento 2Cannot read property `scopeLabel` of undefined on Product Detail PageCan't get Customer Data on frontend in Magento 2Magento2 Order Summary - unable to process bindingKO templates are not loading in Magento 2.1 applicationgetting knockout js error magento 2Product grid not load -— Unable to process binding Knockout.js magento 2Product form not loaded in magento2Uncaught ReferenceError: Unable to process binding “if: function()return (isShowLegend()) ” magento 2